Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczecin: Marsz Pamięci w hołdzie ofiarom Katynia i katastrofy w Smoleńsku

0
Podziel się:

Ponad dwa tysiące szczecinian przeszło we wtorek w Marszu Pamięci, by oddać
hołd pomordowanym w Katyniu, a także ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku.

Ponad dwa tysiące szczecinian przeszło we wtorek w Marszu Pamięci, by oddać hołd pomordowanym w Katyniu, a także ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku.

Marsz poprzedziło otwarcie przed szczecińskim magistratem wystawy upamiętniającej zbrodnię katyńską.

Ekspozycja prezentuje zapis wydarzeń sprzed 70 lat, ale również relacje i listy odnalezione po latach. Jej część to prywatne zbiory członków Stowarzyszenia Katyń ze Szczecina. Wystawę przygotował szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

"Planowaliśmy tę wystawę od kilku miesięcy. Nikt z nas nie przypuszczał, że po 10 kwietnia jej otwarcie nabierze nowego, zupełnie innego znaczenia, że w Katyniu otworzy się nowa rana narodowa" - powiedział dyrektor szczecińskiego oddziału IPN Marcin Stefaniak.

W południe w milczeniu mieszkańcy miasta, członkowie rodzin katyńskich, harcerze, uczniowie przeszli z pl. Armii Krajowej na pl. Ofiar Katynia. Tam pod tablicą upamiętniającą ofiary Katynia złożono kwiaty i zapalono znicze. Zebrani pod przewodnictwem bp Jana Gałeckiego modlili się w intencji pomordowanych, jak i ofiar sobotniej katastrofy.

Wcześniej tragicznie zmarłych w katastrofie pod Smoleńskiem uczcili radni Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Przed siedzibą Sejmiku złożyli kwiaty i zapalili znicze. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz oraz delegacje służb mundurowych. Za zmarłych modlitwę odmówił bp Marian Błażej Kruszyłowicz.

Mieszkańcy składają spontanicznie kwiaty i zapalają znicze w kilku miejscach - przy pomniku Jana Pawła II na Jasnych Błoniach, przed magistratem, a także przy Krzyżu Katyńskim znajdującym się na Cmentarzu Centralnym. Od wczoraj flagi narodowe przepasane kirem znalazły na rogatkach miasta.

Mieszkańcy swe emocje okazują także poprzez wpisy do ksiąg kondolencyjnych m.in. w urzędzie miasta, urzędzie wojewódzkim, rektoracie Uniwersytetu Szczecińskiego, szczecińskim oddziale IPN.

Jeszcze we wtorek z inicjatywy szczecińskich studentów w tamtejszej katedrze zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar katastrofy. Po niej spod świątyni wyruszy Marsz Milczenia. Studenci maja dotrzeć pod magistrat, gdzie złożą kwiaty. Tam również odbędą się modlitwy za zmarłych.

Podobne uroczystości odbywają się także w wielu innych miastach regionu. M.in. w Świnoujściu odbyła się uroczysta sesja rady miasta, podczas której radni podpisali list kondolencyjny. Ma on trafić do marszałków Sejmu i Senatu.(PAP)

epr/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)