Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczecin: Odsłonięto tablicę poświęconą "królowej twista" Helenie Majdaniec

0
Podziel się:

Tablicę poświęconą "królowej twista", czyli popularnej w latach 60.
wokalistce Helenie Majdaniec, odsłonięto w piątek w Szczecinie. Tablica znajduje się na kamienicy
przy ul. Wielkopolskiej 29, gdzie przez wiele lat mieszkała artystka.

Tablicę poświęconą "królowej twista", czyli popularnej w latach 60. wokalistce Helenie Majdaniec, odsłonięto w piątek w Szczecinie. Tablica znajduje się na kamienicy przy ul. Wielkopolskiej 29, gdzie przez wiele lat mieszkała artystka.

Jeszcze przed odsłonięciem tłumy szczecinian wysłuchały przebojów wylansowanych przez "królową twista", które śpiewała cała Polska, m.in. "Rudy rydz", "Czarny Ali-Baba" czy "Jutro będzie dobry dzień". Utwory wykonali przyjaciele Majdaniec, z którymi wokalistka współpracowała przed laty: Zbigniew Włodarczyk, Wojciech Rapa i Barbara Włodarczyk.

Tablicę odsłoniło dwoje chrześniaków Haliny Majdaniec. Maciej Majdaniec mówił, że "ciotka była bardzo ciepłą osobą, nie miała swoich dzieci i całą swoją miłość przelewała na nas".

Majdaniec opowiedział rodzinną anegdotę z czasów, kiedy młoda Helena zaczynała grę na fortepianie. "Jej nauczycielka od fortepianu powiedziała wtedy do cioci: +Helena, pianistką to ty raczej nie będziesz. Wszystko przez te paluszki, jak serdelki, które nie przypominają palców pianistki+. Ciocia zamieniła ostatecznie fortepian na wokal i chyba dobrze się stało" - mówił Majdaniec.

Tablicę poświęconą Majdaniec odsłonięto w ramach przedsięwzięcia "Niezwykli szczecinianie i ich kamienice". To szlak miejski, który zawiera opisy architektoniczne kilkunastu kamienic szczecińskiego Śródmieścia wraz z biogramami ludzi w nich mieszkających. Akcja ma zachęcić do poznania życiorysów mieszkańców niemieckiego i polskiego Szczecina poprzez historie miejskich kamienic, w których mieszkali.

Halina Majdaniec urodziła się 5 października 1941 r. w Mylsku na Wołyniu. W 1947 r. zamieszkała w Szczecinie, gdzie ukończyła liceum ogólnokształcące i średnią szkołę muzyczną w klasie fortepianu.

Początkowo śpiewała w chórze Politechniki Szczecińskiej. Jej kariera piosenkarska rozpoczęła się od udziału w I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Wykonała wtedy piosenki "Bilet w jedną stronę" i "Monikę". W tym samym roku rozpoczęła występy z Czerwono-Czarnymi, z którymi oficjalnie związała się po festiwalu szczecińskim.

Jako laureatka festiwalu wystąpiła w 1962 r. na festiwalu w Sopocie z utworem "Tęsknię znów i już". Rok później piosenkarka zaśpiewała w Opolu.

Szczyty popularności osiągnęła po nawiązaniu współpracy z Niebiesko-Czarnymi. Z zespołem tym występowała m.in. w paryskiej "Olimpii". Z Niebiesko-Czarnymi śpiewała do końca 1967 r., występując w tym czasie w Szwecji, na Węgrzech i w Jugosławii.

Majdaniec rozwijała swoją karierę solową, nagrywając m.in. z zespołami Bogusława Klimczuka, Piotra Figla i Studia Rytm. Wylansowała wiele przebojów: "Jutro będzie dobry dzień", "Wesoły twist", "Czarny Ali-Baba", "Rudy rydz", "Długi Bill", "Diabelska zabawa" czy "Zakochani są wśród nas".

W kwietniu 1968 r. wyjechała do Paryża, gdzie występowała w kabaretach "Rasputin" i "Szeherezada" oraz francuskim radiu i telewizji. Występowała we Francji, Szwajcarii, USA, Kanadzie, Kuwejcie i w Maroku. W Polsce wystąpiła po latach w 1986 r. na imprezie "Old Rock Meeting". Majdaniec powróciła do Szczecina w 1991 r., zmarła w tym mieście w styczniu 2002 r. (PAP)

res/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)