Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczecin: Premiera wydawnictwa IPN "Z +Solidarnością+ do wolności"

0
Podziel się:

Szczeciński Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował w środę wydawnictwo
edukacyjne "Z +Solidarnością+ do wolności". Przeznaczone jest dla nauczycieli różnych przedmiotów i
ma pomagać w nauczaniu o dekadzie lat 80. w Polsce.

Szczeciński Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował w środę wydawnictwo edukacyjne "Z +Solidarnością+ do wolności". Przeznaczone jest dla nauczycieli różnych przedmiotów i ma pomagać w nauczaniu o dekadzie lat 80. w Polsce.

Wydawnictwo dostosowane jest do programów nauczania obowiązujących w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Będzie można je wykorzystywać nie tylko na lekcjach historii, ale również wiedzy o społeczeństwie czy języka polskiego, tam gdzie istotne będzie poznanie realiów lat 80. i zjawiska rodzącej się "Solidarności".

Wydawnictwo przygotowali szczecińscy historycy IPN we współpracy z warszawskim i wrocławskim oddziałem instytutu. Wśród materiałów zawartych w wydawnictwie, oprócz dziewięciu scenariuszy zajęć, są jeszcze m.in. karty z ponad setką zdjęć i reprodukcjami plakatów z lat 80. czy film "Drogi do wolności" i fragmenty filmu "Robotnicy '80" umieszczone na dwóch płytach DVD.

"Z +Solidarnością+ do wolności" to szesnaste wydawnictwo IPN z cyklu: "Teka Edukacyjna". Wcześniejsze dotyczyły m.in. II wojny światowej czy powojennej historii Polski.

Na środowym spotkaniu miał również swoją premierę "Ogonek", dodatek do historycznej gry planszowej "Kolejka", której wydawcą jest IPN. Dodatek wzbogaca podstawową wersję gry o wydarzenia stanu wojennego. Gra oparta jest na realiach życia codziennego w PRL. Zadaniem graczy jest kupowanie towarów, podczas którego zmagają się z reglamentacją i brakami w sklepach. Na rozgrywkę mają wpływ wydarzenia historyczne, ale również "spekulanci kolejkowi" czy doniesienia prasowe "Trybuny Ludu".

Autor gry Karol Madej powiedział PAP, że "gra kierowana jest przede wszystkim do młodych ludzi, którzy nie znają realiów życia w Polsce ludowej. Grając z osobami pamiętającymi tamte czasy mają szansę poznać życie codzienne PRL. Historia staje się żywa".

Grę wydano w 2011 r., cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że od tego czasu miała już trzy wznowienia, sprzedano łącznie 16 tys. egzemplarzy. W tym roku "Kolejka" ma ukazać się w językach: angielskim, niemieckim, rosyjskim, hiszpańskim a nawet japońskim. (PAP)

res/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)