Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczecin: Prezydent na otwarciu finału regat: żeglarstwo to szkoła odwagi

0
Podziel się:

Żeglarstwo to szkoła odwagi, skłonność do marzeń o tym, że świat może być
lepszy - powiedział w sobotę prezydent Bronisław Komorowski na pokładzie "Daru Młodzieży" podczas
uroczystości otwarcia zlotu żaglowców - finału The Tall Ships Races 2013.

Żeglarstwo to szkoła odwagi, skłonność do marzeń o tym, że świat może być lepszy - powiedział w sobotę prezydent Bronisław Komorowski na pokładzie "Daru Młodzieży" podczas uroczystości otwarcia zlotu żaglowców - finału The Tall Ships Races 2013.

"Każdy, kto żegluje, ma zawsze jakieś skojarzenia z żaglowcami, żaglami, wodą, morzem, oceanem. Ja zawsze kojarzę przygodę żeglarską z wolnością. Bo przecież wolność to możliwość podróżowania, poznawania innych ludzi i kultur, swoboda wyboru drogi, którą chce się podążać" - powiedział prezydent. Wyraził też satysfakcję i radość, że regaty wielkich żaglowców już kolejny raz mają swój finał na polskim wybrzeżu - w Szczecinie.

Jak dodał, to właśnie z polskiego wybrzeża "wiał kiedyś wiatr od morza - wiatr polskiej historii, polskiej wolności". "Dzisiaj patrzymy na to piękne widowisko przede wszystkim przez pryzmat promocji Szczecina, całej Polski, ale także promocji żeglarstwa i przygody morskiej" - zaznaczył.

Uroczystego otwarcia The Tall Ships Races 2013 dokonał prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Do miasta, które już drugi raz zorganizowało tę prestiżową imprezę żeglarską, na zlot przypłynęło około stu jednostek z całego świata - żaglowców różnej wielkości, klasyfikowanych w czterech klasach A, B, C i D. Podziwiać można np. jedne z największych żaglowców świata - rosyjską jednostką "Kruzenshtern", polskie żaglowce m.in. "Dar Młodzieży" i "Fryderyk Chopin". W Szczecinie zacumują też meksykański "Cuauhtemoc", "Shabab Oman" z Omanu oraz "Cisne Branco" z Brazylii.

Finałowi towarzyszy wiele imprez kulturalnych, m.in. koncerty, także symfoniczne oraz wystawy, z których część poświęcona jest tematyce morskiej.

Regaty Wielkich Żaglowców są elitarnym spotkaniem wielu różnorodnych jednostek. Ich historia sięga roku 1938, kiedy to w Sztokholmie odbył się pierwszy zlot żaglowców z udziałem m.in. "Daru Pomorza". Po wojnie po raz pierwszy regaty odbyły się w 1956 r. Polska bierze w nich udział od 1972 r.

Regaty rozpoczęły się na początku lipca w duńskim Aarhus, a ich trasa prowadziła przez Helsinki, Rygę aż do Szczecina. Tegoroczny szczeciński finał regat potrwa do wtorku. (PAP)

mja/ epr/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)