Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szczepienia przeciwko wirusowi HPV dla wychowanek domów dziecka

0
Podziel się

28 dziewcząt z placówek rodzinnych i domu dziecka w Radomiu zaszczepiło się w
środę przeciwko wirusowi HPV, wywołującemu raka szyjki macicy. Szczepienia sfinansowano z budżetu
miasta - poinformowała PAP Ryszarda Kitowska z biura prasowego radomskiego magistratu.

bEhnNFTV

*28 dziewcząt z placówek rodzinnych i domu dziecka w Radomiu zaszczepiło się w środę przeciwko wirusowi HPV, wywołującemu raka szyjki macicy. Szczepienia sfinansowano z budżetu miasta - poinformowała PAP Ryszarda Kitowska z biura prasowego radomskiego magistratu. *

Dodała, że dotacja, którą otrzymał Radomski Szpital Specjalistyczny na zorganizowanie i przeprowadzenie pierwszej tury nieodpłatnych szczepień, wyniosła ponad 12 tys. zł. Ze szczepień skorzystały dziewczęta w wieku 10-15 lat.

Władze Radomia sfinansowały także w tym roku szczepienia przeciwko grypie dla mieszkańców Radomia, którzy skończyli 65 lat oraz dla radomskich policjantów, strażaków, strażników miejskich i pracowników pogotowia; w sumie przeciwko grypie zaszczepiono 6250 osób.

bEhnNFTX

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest jedną z głównych przyczyn zachorowania na raka szyjki macicy. Od niedawna dostępna jest szczepionka przeciwko temu wirusowi.

W 27 krajach świata szczepienia przeciw HPV są finansowane z pieniędzy publicznych. Obecnie koszt szczepionki w Polsce to ok. 1,5 tys. zł. Lekarze radzą, aby szczepić dziewczynki w wieku ok. 13 lat, zanim rozpoczną współżycie płciowe.

Choć resort zdrowia nie refunduje szczepionki, kilkadziesiąt polskich samorządów finansuje już szczepienia przeciwko HPV z własnych środków, w ramach programów profilaktycznych. Szczepienie jest tylko jednym ze sposobów zapobiegania rakowi szyjki macicy i nie zwalnia z obowiązku wykonywania badań cytologicznych i innych działań profilaktycznych.(PAP)

ilp/ bno/ jbr/

bEhnNFUy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)