Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt NATO w Chicago. Afganistan w centrum uwagi

0
Podziel się:

Dominującym tematem szczytu NATO w Chicago w dniach 20-21 maja będzie operacja w Afganistanie.

Szczyt NATO w Chicago. Afganistan w centrum uwagi
(Pal Nordseth/CC/Flickr)

Dominującym tematem szczytu NATO w Chicago w dniach 20-21 maja będzie operacja w Afganistanie. Eksperci przewidują jednak, że dojdzie co najwyżej do potwierdzenia planu wycofania wszystkich wojsk sojuszu z tego kraju do końca 2014 roku.

Plan taki uzgodniono na ostatnim szczycie NATO w Lizbonie w 2010 r. Zgodnie z tymi ustaleniami, kontrolę i odpowiedzialność za bezpieczeństwo Afganistanu miałyby wtedy przejąć siły tego kraju.

Administracja USA liczy jednak także na uzgodnienie w Chicago planu międzynarodowej pomocy w utrzymaniu stabilizacji w Afganistanie, tak aby nie stał się on znowu azylem dla terrorystów islamskich z Al-Kaidy.

Według tego planu, na pomoc taką w latach 2015-2020 przeznaczono by 4,2 miliarda dolarów, z czego połowę pokryłyby USA, a resztę sam Afganistan oraz pozostałe kraje członkowskie NATO.

Eksperci są jednak sceptyczni, czy plan zostanie zrealizowany. _ - Kraje NATO prawdopodobnie obiecają taką pomoc, ale obietnic, które nie będą wiążące, nie dotrzymają. Wskutek kryzysu w eurostrefie są w zbyt trudnej sytuacji budżetowej _ - powiedział PAP ekspert ds. europejskich z American University, James Goldgeier.

Trudno będzie nawet - uważają eksperci - skłonić wszystkich uczestników operacji do pozostania w Afganistanie do końca 2014 r._ - Administracji zależy, żeby wszystkie kraje uczestniczące w misji NATO w Afganistanie pozostały tam tak długo jak Amerykanie, jak to uzgodniono w Lizbonie. Nie wiadomo jednak, czy uda się przekonać na przykład Francuzów, żeby z nami pozostali _ - powiedział były wyższy urzędnik Pentagonu, obecnie związany z fundacją German Marshall Fund, Daniel Fata.

Prezydent Francji Francois Hollande zapowiada wycofanie wojsk francuskich już do końca tego roku. Zdaniem Goldgeiera, poza Afganistanem nie należy się spodziewać w Chicago żadnych nowych ustaleń czy porozumień.

_ - Oczekuję, że członkowie sojuszu ogłoszą tam oświadczenie potwierdzające, że NATO posuwa się naprzód w realizacji systemu obrony antyrakietowej w Europie, co jest ważnym projektem. Nic szczególnego w tej sprawie jednak się nie zdarzy _ - oznajmił.

Rosja domaga się od USA gwarancji na piśmie - a więc w formie wiążącego prawnie porozumienia czy układu międzynarodowego - że tarcza NATO w Europie jej nie zagraża._ - Do tego oczywiście nie dojdzie. Kongres nigdy się na to nie zgodzi _ - podkreślił Goldgeier.

Czytaj więcej w Money.pl
Będziemy płacić więcej niż Rosja i Chiny Amerykanie zaproponowali, aby po 2014 roku Polska płaciła 20 milionów dolarów na utrzymanie afgańskiego wojska i policji.
Sojusz ma problem z budżetem. Będzie szczyt W NATO nie ma sporu o zasadniczą rolę zapisu o wspólnej obronie, chodzi raczej o to, skąd wziąć na pieniądze - stwierdził prezydencki doradca prof. Roman Kuźniar.
Niemcy chcą się wycofać! Nie wytrzymają? Dwie trzecie Niemców opowiada się za szybszym niż planowano wycofaniem oddziałów Bundeswehry z Afganistanu.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)