Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt UE-USA zakończony - rozmowy "bardzo owocne"

0
Podziel się:

Konferencją prasową z udziałem
prezydenta USA George'a W.Busha, szefa Komisji Europejskiej Jose
Manuela Barroso i kanclerza Austrii Wolfganga Schuessela zakończył
się w środę w Wiedniu szczyt UE-USA. Rozmawiano m.in. o polityce
energetycznej, Iranie, Iraku, Guantanamo, walce z podróbkami.

Konferencją prasową z udziałem prezydenta USA George'a W.Busha, szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso i kanclerza Austrii Wolfganga Schuessela zakończył się w środę w Wiedniu szczyt UE-USA. Rozmawiano m.in. o polityce energetycznej, Iranie, Iraku, Guantanamo, walce z podróbkami.

Kanclerz Austrii przewodniczącej w tym półroczu UE uznał spotkanie za "bardzo owocne".

Jego głównymi tematami było przestrzeganie praw człowieka w walce z międzynarodowym terroryzmem, pomoc finansowa dla Palestyńczyków, program atomowy Iranu oraz odbudowa Iraku, a także problemy handlu światowego, polityki energetycznej, walki z podróbkami i kradzieżą własności intelektualnej.

Zarówno UE jak i USA angażują się według Schuessela w zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego.

Bush wyraził przekonanie, że "iracki rząd odniesie sukces", ale potrzebna mu będzie pomoc Unii.

Powiedział też, że chce zamknąć więzienie w bazie Guantanamo na Kubie, i że 200 z osadzonych tam zostało już odesłanych do krajów pochodzenia. Większość z pozostałych 460 to Saudyjczycy, Jemeńczycy i Afgańczycy.

Jednak są w Gunatanamo tacy, którzy "muszą zostać osądzeni przez amerykańskie sądy" - powiedział prezydent USA; są to bowiem "sprawcy zabójstw z zimną krwią, którzy zamordują kogoś, jeśli wypuścimy ich na ulice".

Bush wezwał do tworzenia "wspólnego dyplomatycznego frontu", aby doprowadzić do rezygnacji przez Iran ze wzbogacania uranu. Zapowiedział, że jeśli Teheran udowodni, iż nie wzbogaca uranu, USA "przystąpią do rozmów".

Schuessel powiedział, że Iran źmusi dokonać właściwego wyboru" i zrezygnować ze swoich nuklearnych ambicji.

Amerykański prezydent wskazał, że USA uważają plany testowania przez Koreę Północną rakiet dalekiego zasięgu za "niepokojące". Waszyngton oczekuje, że Phenian wreszcie "dorośnie" do międzynarodowych norm i wykaże się przejrzystością w działaniu.

Stanom Zjednoczonym zależy na pomyślnej rundzie negocjacji Światowej Organizacji Handlu (WTO) - kontynuował prezydent.

Podobnie przewodniczący KE, Jose Manuel Barroso, wyraził nadzieję, że runda ta zostanie uwieńczona powodzeniem.

W trakcie szczytu przyjęto porozumienie o współpracy w szkolnictwie wyższym, które przewiduje częstsze wymiany studenckie, dyplomy transatlantyckie oraz wzmocnienie programu Schuman-Fulbright.

Ogłoszono też wspólną europejsko-amerykańską strategię w walce z podróbkami zalewającymi rynki Europy i USA oraz z kradzieżą własności intelektualnej. (PAP)

klm/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)