Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt UE: Czarnogóra otrzymała status kraju kandydującego

0
Podziel się:

Przywódcy UE zatwierdzili w piątek, podczas drugiego dnia
szczytu w Brukseli, decyzję o przyznaniu Czarnogórze statusu kraju kandydującego. Państwo to, które
w 2006 roku wyszło z federacji z Serbią, stara się o członkostwo w UE od 2008 roku.

Przywódcy UE zatwierdzili w piątek, podczas drugiego dnia szczytu w Brukseli, decyzję o przyznaniu Czarnogórze statusu kraju kandydującego. Państwo to, które w 2006 roku wyszło z federacji z Serbią, stara się o członkostwo w UE od 2008 roku.

W deklaracji końcowej szczytu poinformowano, że "zdecydowano się przyznać Czarnogórze status kandydata". Następnym etapem będzie wyznaczenie daty formalnego rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych.

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy przypomniał na konferencji prasowej, że wszystkie kraje zachodnich Bałkanów chcą przyłączyć się do UE. Z kolei przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso mówił o przyznaniu Czarnogórze statusu kandydata jako o mocnym sygnale zaangażowania UE na rzecz przyszłości krajów bałkańskich.

Unijny komisarz ds. rozszerzenia Szefan Fuele podczas niedawnej wizyty w regionie zaapelował do Czarnogóry, aby kontynuowała wysiłki w celu wypełnienia warunków wymaganych do formalnego otwarcia negocjacji akcesyjnych.

W corocznym raporcie KE na temat stanu procesu rozszerzenia UE podkreśla się, że Czarnogóra musi podnieść poziom swej administracji, policji i polepszyć system prawny.

Obecnie status kandydata posiadają także Chorwacja, Islandia, Turcja i Macedonia. Z państw zachodnich Bałkanów członkiem Unii jest jednie Słowenia. Chorwacja prawie zakończyła negocjacje akcesyjne i spodziewa się wstąpienia do UE w przyszłym roku, bądź w 2012. Macedonia z kolei, państwo kandydujące od 2005 roku, oczekuje na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych, blokowanych przez spór z Grecją o nazwę kraju.

Unia Europejska - jaki pisze Reuters - prowadzi długofalową politykę zbliżenia z państwami zachodnich Bałkanów. Jednak jest to powolny proces z powodu zaniepokojenia w UE słabymi instytucjami państwowymi w regionie i spuścizny po etnicznych konfliktach, które przekształciły się w wojny po rozpadzie Jugosławii w latach 90. (PAP)

jo/ ap/

7918401 7918254 7917968

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)