Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt UE: Związkowcy podważają sukces Strategii Lizbońskiej

0
Podziel się:

Związkowcy zrzeszeni w europejskiej
federacji ETUC przestrzegli w czwartek przed popadaniem w zbytni
optymizm co do rezultatów unijnego programu rozwoju gospodarczego
i tworzenia nowych miejsc pracy, czyli Strategii Lizbońskiej.

Związkowcy zrzeszeni w europejskiej federacji ETUC przestrzegli w czwartek przed popadaniem w zbytni optymizm co do rezultatów unijnego programu rozwoju gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy, czyli Strategii Lizbońskiej.

Strategia będzie jednym z tematów rozpoczynającego się po południu szczytu UE w Brukseli. Przywódcy mają podkreślić, że skoro przynosi ona rezultaty, bo m.in. powstało w UE 6,5 mln nowych miejsc pracy, to program będzie kontynuowany.

ETUC podkreśla, że chodzi nie tylko o ilość, ale także jakość nowych miejsc pracy.

"Jakość jest powodem do zmartwień. Często jest to praca bardzo niepewna" - powiedział szef ETUC John Monks po zakończeniu trójstronnego "szczytu społecznego" w Brukseli, na którym spotkał się z przedstawicielami pracodawców i przywódcami UE.

ETUC wskazuje, że liczba pracowników zatrudnionych na czas określony wzrosła w ciągu ostatnich 10 lat o 10 mln i wynosi obecnie 32 mln osób w UE.

Ponadto co piąty pracownik w UE (40 mln) zatrudniony jest tylko na niepełny etat. To o 8 mln więcej niż przed dziesięcioma laty. Tym właśnie związkowcy tłumaczą rzekomy, ich zdaniem, sukces Strategii Lizbońskiej - wskaźnik zatrudnienia, po przeliczeniu na pełne etaty, nie zmienił się w latach 2001-06.

Zdaniem Monksa tego rodzaju "elastyczne" umowy o pracę nie mają nic wspólnego z lepszą organizacją pracy w przedsiębiorstwach, ale są ukrytą formą redukcji wynagrodzeń.

ETUC podkreśla, że aż 15 proc. pracowników w UE, czyli 17 mln osób, osiąga dochody poniżej progu ubóstwa (60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w danym kraju). Opublikowany w lutym raport Komisji Europejskiej pokazał, że zatrudnienie nie chroni przed biedą także w Polsce.

Z dokumentu wynika, że ubóstwem zagrożonych jest aż 22 proc. dzieci żyjących w polskich rodzinach, gdzie przynajmniej jedno z rodziców ma pracę, i to mimo korzystania ze świadczeń społecznych. To najwyższy wskaźnik w całej Unii Europejskiej. Zagrożenie biedą, mimo posiadania stałego zatrudnienia, dotyczy 13 proc. dorosłych Polaków.

Wśród wszystkich krajów UE w Polsce najwięcej dzieci - 26 proc. - żyje w biedzie lub na jej skraju. W sumie blisko co piąty Polak (19 proc.) żyje poniżej progu ubóstwa według kryteriów KE.

We wnioskach końcowych dwudniowego szczytu przywódcy mają podkreślić pozytywny bilans Strategii Lizbońskiej: 6,5 mln nowych miejsc pracy w ciągu ostatnich dwóch lat, stopę zatrudnienia w wysokości 66 proc., bezrobocie na najniższym poziomie od 25 lat, wzrost gospodarczy i wzrost wydajności produkcji większy niż w USA.

Wątpliwe jednak, by wszystkie cele dotyczące zatrudnienia wyznaczone na rok 2010 w ramach Strategii Lizbońskiej zostały zrealizowane. By dojść do wyznaczonych pułapów, w UE musiałoby powstać dodatkowych 20 mln miejsc pracy. Tymczasem do 2009 roku przewiduje się "zaledwie" 5 mln. Także innych celów przyjętej w 2000 roku Strategii Lizbońskiej nie udaje się osiągnąć, co oddala perspektywę, by UE stała się, jak planowano, najbardziej konkurencyjną gospodarką na świecie do 2010 roku.

Michał Kot(PAP)

kot/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)