Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
misja w afganistanie
30.12.2011 18:33

Szef MON domaga się współpracy z Afganistanem

Tomasz Siemoniak poprosił ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina z prośbą nawiązanie bliższej współpracy prawnej z tym krajem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz KRUPA/East News)

Tomasz Siemoniak poprosił ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina z prośbą nawiązanie bliższej współpracy prawnej z tym krajem.

Współpraca znalazłaby zastosowanie m.in. w przypadku ścigania sprawców ataków na polskie wojska, takich jak ostatni zamach, w którym zginęło pięciu żołnierzy.

Po ataku działania śledcze podjął na miejscu prokurator Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Jeżeli sprawcy zostaną zatrzymani, czynności dowodowe z ich udziałem będzie można przeprowadzać na terenie polskiej bazy przez 24 lub maksymalnie 48 godzin. Później zostaną przekazani afgańskim siłom bezpieczeństwa.

Jak wyjaśniło PAP źródło w Dowództwie Operacyjnym, zgodnie procedurami przekazuje się także dokumenty dotyczące okoliczności zatrzymania np. zabezpieczone ślady i protokoły. W większości przypadków w działaniach polskich specjalistów uczestniczą funkcjonariusze afgańscy. To oni są odpowiedzialni za zebranie i przygotowanie materiału dowodowego dla oskarżyciela - w tym przypadku prokuratury afgańskiej.

Obowiązujące w Afganistanie prawo karne pochodzi z 1976 roku.
Cały proces oskarżenia i osądzenia toczy się przed afgańskim wymiarem sprawiedliwości. Jak zapewnia Dowództwo Operacyjne, w prowincji Ghazni działa jeden z lepiej rozwiniętych systemów sprawiedliwości w Afganistanie, dysponujący prokuraturą, sądem i więzieniem.

Dowództwo zaznacza, że obecnie trwają prace nad nowelizacją i dostosowaniem przepisów do standardów światowych, jednak afgańskie przepisy karne opierają się na elementach prawa koranicznego - szariatu.

Strona polska może uczestniczyć w procesie jako oskarżyciel posiłkowy. Prawo afgańskie dopuszcza udział w sprawie członka klanu osoby z rodziny, która może domagać się ukarania sprawcy. Według Dowództwa Operacyjnego Polska zamierza skorzystać z tej możliwości.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t89994.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/trzech;zolnierzy;nato;zginelo;w;afganistanie,97,0,997729.html) Kolejny zamach w Afganistanie. Są ofiary Dowództwo ISAF nie podaje szczegółów. Do zamachu bombowego doszło na wschodzie kraju, gdzie stacjonują Amerykanie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t99662.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;afganistanie;zmarl;polski;zolnierz,3,0,995587.html) Kolejny polski żołnierz zmarł w Afganistanie W szpitalu polowym w bazie Ghazni zmarł polski żołnierz, sierż. Zbigniew Biskup. Jego śmierć nie ma związku z działaniami bojowymi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t127686.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/smierc;polskich;zolnierzy;w;afganistanie;to;nieuniknione,7,0,995079.html) "Jesteśmy na wojnie, tego nie da się uniknąć" _ - Stałe ryzyko zagrożenia życia to cecha wojny _ - mówi Stanisław Koziej, szef BBN.
Tagi: misja w afganistanie, Jarosław Gowin, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz