Notowania

wiadomości
31.01.2014 16:21

Szef MSW wręczył 23 funkcjonariuszom Krzyże Zasługi za Dzielność

22 policjantów i strażak, którzy uratowali życie osobom poszkodowanym m.in. w pożarach i wypadkach, otrzymało w piątek z rąk szefa MSW Krzyże Zasługi za Dzielność - jedno z najważniejszych odznaczeń przyznawanych przez prezydenta w czasach pokoju.

Podziel się
Dodaj komentarz

22 policjantów i strażak, którzy uratowali życie osobom poszkodowanym m.in. w pożarach i wypadkach, otrzymało w piątek z rąk szefa MSW Krzyże Zasługi za Dzielność - jedno z najważniejszych odznaczeń przyznawanych przez prezydenta w czasach pokoju.

Jak podkreślił minister Bartłomiej Sienkiewicz, wyróżnieni funkcjonariusze podejmowali interwencje z narażeniem własnego życia. "To jest szczególny moment, który pokazuje kim w istocie jest człowiek munduru. To jest człowiek, który ma zobowiązania wobec wspólnoty, które wykraczają poza zwykły ludzki instynkt samozachowawczy" - powiedział minister podczas uroczystości w MSW.

Wśród odznaczonych są aspirant Artur Rulewski i sierżant Błażej Kwiatkowski z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim, którzy otrzymali informację, że na moście nad rzeką Drwęcą stoi mężczyzna, który prawdopodobnie zamierza rzucić się do wody. Funkcjonariusze przybyli na miejsce w momencie kiedy mężczyzna skoczył do rzeki. Po kilku sekundach wyciągnęli niedoszłego samobójcę na brzeg, gdzie udzielono mu pierwszej pomocy. "Zrobiłem to instynktownie. Jestem z tego dumny, że noszę mundur i pomagam ludziom" - powiedział PAP Rulewski, który został wyróżniony Krzyżem Zasługi za Dzielność już po raz drugi.

Krzyż otrzymał także sekcyjny Jacek Goral z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. Zauważył samochód, który zjechał z nasypu, staranował barierki ochronne i wjechał do rzeki. Strażak, chociaż nie był wtedy na służbie, natychmiast zbiegł do rzeki i wraz z kilkoma innymi osobami wydobył z pojazdu pasażerkę i kierowcę. Kierowca nie dawał oznak życia, więc strażak przez kilkanaście minut, do przyjazdu pogotowia ratunkowego, udzielał mu pierwszej pomocy.

Wyróżniony został także aspirant Michał Jaśkowski, wykładowca ze Szkoły Policji w Słupsku, który uniemożliwił mężczyźnie rzucenie się do rzeki. Wraz z dwoma słuchaczami szkoły policjant próbował negocjować z desperatem, a gdy to nie przyniosło rezultatu, złapał go już w trakcie skoku.

Wśród wyróżnionych były także dwie kobiety, funkcjonariuszki z Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie. Sierżant Anna Rabas-Szarska i sierżant Aleksandra Calik uratowały z płomieni staruszkę.

Krzyż Zasługi za Dzielność został ustanowiony w 1928 roku przez prezydenta Ignacego Mościckiego. Odznaczenie nadawane jest m.in. funkcjonariuszom policji i straży pożarnej oraz żołnierzom za działania z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa i bezpieczeństwa obywateli. To jedno z najważniejszych odznaczeń przyznawanych w czasach pokoju przez prezydenta. Każdego roku minister spraw wewnętrznych występuje o odznaczenie kilkudziesięciu funkcjonariuszy. (PAP)

gdyj/ pz/ woj/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz