Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef MSZ: Mołdawia nie wyrzeknie się Naddniestrza

0
Podziel się:

Minister spraw zagranicznych Mołdawii Iurie Leanca powiedział w środę
w wywiadzie dla rumuńskiego dziennika "Romania Libera", że Mołdawia nie wyrzeknie się reintegracji
z prorosyjską, separatystyczną Republiką Naddniestrzańską.

Minister spraw zagranicznych Mołdawii Iurie Leanca powiedział w środę w wywiadzie dla rumuńskiego dziennika "Romania Libera", że Mołdawia nie wyrzeknie się reintegracji z prorosyjską, separatystyczną Republiką Naddniestrzańską.

"Naddniestrze jest częścią Mołdawii. Nie widzę żadnego powodu, abyśmy wyparli się części naszego terytorium i części naszych obywateli" - powiedział Leanca. "Musimy stworzyć warunki do reintegracji, które przede wszystkim nie osłabią Mołdawii" - dodał.

"Mamy świadomość, że jeśli nie rozwiążemy konfliktu o Naddniestrze, będzie nam trudno przekonać Unię Europejską, aby przyjęła nas w swe szeregi" - podkreślił szef mołdawskiego MSZ.

Leanca wyraził opinię, że stosunki pomiędzy Mołdawią a Rosją powinny być oparte "na tym, co nas łączy". "Powinniśmy dyskutować o pewnych rozwiązaniach, lecz to nie powinno zaciemnić naszych stosunków z Rosją" - uważa.

Naddniestrze - terytorium zdominowane przez ludność rosyjskojęzyczną (Rosjan i Ukraińców) - zostało połączone z Mołdawią w 1940 roku w ramach Mołdawskiej SSR. W 1991 roku region wypowiedział posłuszeństwo władzom w Kiszyniowie i po krótkiej wojnie, której towarzyszyła rosyjska interwencja, wywalczyło sobie niemal całkowitą niezależność.

Naddniestrze ma własnego prezydenta, armię, policję, urzędy podatkowe i walutę. Jego niepodległości nie uznało żadne państwo, w tym Rosja, choć ta ostatnia wspiera je gospodarczo i politycznie. W regionie stacjonuje, jako siły pokojowe, 14. armia rosyjska.

W marcu 2009 roku Rosja, Mołdawia i Naddniestrze uzgodniły, że rosyjskie siły mogą zostać zastąpione misją międzynarodową i wezwały do wznowienia rozmów pod egidą OBWE.

W ubiegłym roku Mołdawia została zaproszona, wraz z pięcioma innymi byłymi republikami ZSRR, do unijnej inicjatywy Partnerstwa Wschodniego. W ramach tej inicjatywy Komisja Europejska oferuje im utworzenie strefy wolnego handlu, zawieranie umów stowarzyszeniowych oraz zniesienie obowiązków wizowych w długoterminowej perspektywie. (PAP)

jo/ ap/

6169599 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)