Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Widzyk
|

Szef MSZ Niemiec: Chcemy mieć Ukrainę na pokładzie

0
Podziel się:

Sytuacja na Ukrainie była tematem rozmowy ministrów podczas obiadu z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

Szef MSZ Niemiec: Chcemy mieć Ukrainę na pokładzie
(dirk@vorderstrasse.de)

UE chce nadal mieć Ukrainę na pokładzie - oświadczył w Brukseli szef dyplomacji Niemiec Guido Westerwelle. Przyznał, że poirytowanie wywołał wpis na Twitterze o wstrzymaniu przez KE konsultacji z Kijowem w sprawie umowy stowarzyszeniowej.

_ - Chcielibyśmy, by życzeniu ludzi, zgromadzonych na Majdanie Niepodległości w Kijowie i innych miejscach Ukrainy, stało się zadość. Umowa stowarzyszeniowa z UE to drzwi, które pozostają otwarte. Chcielibyśmy, aby nadal Ukraina orientowała się na Europę. Złożyliśmy bardzo dobrą i przekonująca ofertę, która może korzystnie wpłynąć na rozwój gospodarczy Ukrainy _ - powiedział Westerwelle na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE w Brukseli

_ - Ważne jest, aby odpowiedzialni za podejmowanie decyzji politycznych w Kijowie sprostali temu zadaniu _ - dodał.

Według Westerwellego _ w ostatnich godzinach pewne poirytowanie wywołały opublikowane w mediach społecznościowych informacje _. Odniósł się w ten sposób do niedzielnego wpisu komisarza UE ds. rozszerzenia Sztefana Fuelego na Twitterze. Fuele poinformował, że wstrzymane zostały konsultacje z Kijowem na temat ewentualnych problemów związanych z wdrażaniem umowy stowarzyszeniową. Według Fuelego władze w Kijowie nie zobowiązały się jasno, że podpiszą umowę, a ich działania przeczą słowom.

_ - Ale dla nas, Europejczyków, jest jasne: chcemy nadal mieć Ukrainę na pokładzie. Chcemy podpisać umowę stowarzyszeniową i jesteśmy gotowi to uczynić - oświadczył Westerwelle. - Nikt nie może powiedzieć, że po stronie Unii brakuje gotowości _, by podpisać umowę z Ukrainą.

Wpis Fuelego na Twitterze skrytykował też wcześniej holenderski minister spraw zagranicznych Frans Timmermans.

Sytuacja na Ukrainie, gdzie od miesiąca trwają protesty zwolenników stowarzyszenia z UE, była tematem rozmowy ministrów podczas obiadu z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

Westerwelle poinformował, że rozmowa z Ławrowem była _ otwarta _. Dodał, że trzeba utrzymywać dialog z Rosją, choć _ nadal w różnych dziedzinach są różnice zdań _. _ Błędem byłoby przerywać dialog. W czasie, gdy są między nami różnice zdań, potrzeba więcej a nie mniej dialogu _ - powiedział.

Ławrow oświadczył z kolei, że zgodzono się, iż _ każdy powinien szanować suwerenność innych krajów _, w tym Ukrainy.

Unia Europejska krytykuje Rosję za wywieranie presji na kraje Partnerstwa Wschodniego, by odwieść je od zbliżenia z UE. Z obawy o pogorszenie relacji gospodarczych z Rosją władze Ukrainy wstrzymały w listopadzie przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)