Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef MSZ rozmawiał telefonicznie z Barackiem Obamą

0
Podziel się:

Szef MSZ Radosław Sikorski rozmawiał w
sobotę telefonicznie z senatorem Barackiem Obamą m.in. o kryzysie
na Kaukazie i polsko-amerykańskiej umowie w sprawie tarczy
antyrakietowej. Demokratyczny kandydat na prezydenta USA
powiedział, że popiera integralność terytorialną Gruzji.

*Szef MSZ Radosław Sikorski rozmawiał w sobotę telefonicznie z senatorem Barackiem Obamą m.in. o kryzysie na Kaukazie i polsko-amerykańskiej umowie w sprawie tarczy antyrakietowej. Demokratyczny kandydat na prezydenta USA powiedział, że popiera integralność terytorialną Gruzji. *

Sikorski powiedział w sobotę PAP, że Obama "zapytał co Polska i Stany Zjednoczone mogą zrobić razem wobec kryzysu w Gruzji". "Powiedział, że popiera integralność terytorialną Gruzji i innych republik postsowieckich i dziękuje za polską solidarność z Gruzją" - relacjonował szef MSZ.

Minister przedstawił senatorowi Obamie "naszą analizę sytuacji, rekomendując szczególnie MAP (plan działań na rzecz członkostwa w NATO)
dla Ukrainy". Sikorski dodał, że Obama "powiedział, że popiera MAP dla Ukrainy".

Minister zapytał też kandydata na prezydenta USA o stanowisko w sprawie parafowanej już umowy dotyczącej instalacji w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

"Pan senator powiedział, że jest koncepcyjnie +za+ obroną przeciwrakietową. Nie może skomentować tej konkretnej umowy, bo jej jeszcze nie poznał i podejmie decyzję, gdy zapozna się z technologią i upewni się, że nie jest to system skierowany przeciwko Rosji" - powiedział Sikorski.

Szef MSZ dodał, że powiedział Obamie, że jeśli wygra on wybory prezydenckie, to "liczymy, że nie tylko Polska, ale cały region może liczyć na dalszą przyjaźń i sojusz ze Stanami Zjednoczonymi".

"(Sentor) powiedział, że przyjaźń i sojusz polsko-amerykański jest niepodważalny i że gwarancje dla Polski w NATO wypływające z art.5. (Traktatu Waszyngtońskiego) są też niepodważalne" - powiedział minister.

Sikorski dodał, że senator Obama "poprosił o możliwość wzajemnych konsultacji" w tego typu sprawach jak np. sytuacja w Gruzji.

Umowa w sprawie tarczy antyrakietowej parafowali w czwartek negocjatorzy: polski - Andrzej Kremer i amerykański - John Rood w obecności szefa MSZ oraz zespołów negocjacyjnych. W Polsce miałaby powstać baza 10 rakiet przechwytujących pociski dalekiego zasięgu wystrzelone w Azji.

Art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego (umożliwiającego powstanie NATO) głosi, że zbrojna napaść na jednego lub kilku jego sygnatariuszy dokonana w Europie lub Ameryce Północnej uważana będzie za napaść przeciwko wszystkim stronom Traktatu.

Według szefa MSZ, Obama stwierdził, iż "nie może się doczekać wizyty w Polsce, a Chicago, z którego pochodzi, to - o ile on wie - trochę jak Polska".

Minister przypomniał, że podczas ich poprzedniej rozmowy, kandydat na prezydenta USA zadeklarował, że przyjedzie do Polski po wyborach "niezależnie od tego czy wygra, czy przegra".

Sikorski powiedział, że rozmowa telefoniczna odbyła się z inicjatywy senatora Obamy. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)