Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef MSZ Szwecji ze zrozumieniem o stanowisku Polski w sporze z Rosją

0
Podziel się:

Minister spraw zagranicznych Szwecji Carl
Bildt ze zrozumieniem odniósł się w piątek do decyzji Polski w
sprawie zablokowania rozpoczęcia negocjacji Unii Europejskiej z
Rosją w sprawie nowej umowy o partnerstwie.

Minister spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt ze zrozumieniem odniósł się w piątek do decyzji Polski w sprawie zablokowania rozpoczęcia negocjacji Unii Europejskiej z Rosją w sprawie nowej umowy o partnerstwie.

Bildt, który przebywa z wizytą roboczą w Moskwie, powiedział radiu Echo Moskwy, że Polska ma powody, by podnosić problem importu mięsa przy omawianiu kwestii rozpoczęcia rozmów w sprawie porozumienia Rosja-UE.

"W wypadku Polski chodzi o eksport mięsa, ale wcześniej były inne problemy: z importem łososia z Norwegii czy mineralnej wody z innych państw" - zauważył szef szwedzkiej dyplomacji.

Bildt podkreślił, że było już wiele przypadków, gdy Rosja blokowała import żywności z innych krajów. "Uważam, że polski konflikt z produktami mięsnymi stanowi część tego problemu. Nie służy to interesom rosyjskich konsumentów i nie sprzyja swobodnemu przepływowi towarów na rynku europejskim" - zaznaczył minister.

Według Bildta, w rezultacie powstaje napięcie polityczne w stosunkach między państwami. "Teraz widzimy, jak Polska blokuje decyzję o rozpoczęciu negocjacji w sprawie porozumienia o współpracy Rosji i UE. (Polacy) mają oczywiście powody, by o tym mówić, jeśli nie będą posuwać się za daleko w tej kwestii" - oświadczył Bildt.

Szwedzki minister dodał, że jego rodacy jedzą polskie mięso oraz piją gruzińskie wina i nie mają z tego powodu żadnych problemów.

Polska sprzeciwia się przyjęciu unijnego mandatu na negocjacje nowego porozumienia UE z Rosją. Zgodę na rozpoczęcie rozmów uzależnia przede wszystkim od zniesienia restrykcji handlowych, nałożonych w listopadzie ubiegłego roku przez Moskwę na polskie mięso i produkty pochodzenia roślinnego.

Drugi wysuwany przez Polskę postulat dotyczy kwestii energetycznych. Polska chciałaby, aby jeszcze przed rozpoczęciem negocjacji Moskwa zobowiązała się do ratyfikacji Europejskiej Karty Energetycznej i podpisania protokołu tranzytowego.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ksaj/ ro/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)