Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef parlamentu Gruzji: zależy nam na integracji europejskiej i z NATO

0
Podziel się:

Gruzji zależy na rozwijaniu współpracy dotyczącej integracji europejskiej
oraz integracji z NATO; liczymy na dalsze wspieranie tych aspiracji przez Polskę - mówił we wtorek
w Warszawie goszczący w naszym kraju przewodniczący parlamentu Gruzji Dawid Usupaszwili.

Gruzji zależy na rozwijaniu współpracy dotyczącej integracji europejskiej oraz integracji z NATO; liczymy na dalsze wspieranie tych aspiracji przez Polskę - mówił we wtorek w Warszawie goszczący w naszym kraju przewodniczący parlamentu Gruzji Dawid Usupaszwili.

Z gruzińskim gościem spotkał się we wtorek marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Marszałek powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu, że rozmowy dwustronne dotyczyły współpracy Polski z Gruzją, sytuacji wewnętrznej w Gruzji oraz kontynuacji współpracy między parlamentami obu krajów.

"Pragniemy podkreślić znaczenie, które przywiązujemy do bliskiej współpracy oraz przyjaźni z Polską" - mówił z kolei przewodniczący parlamentu Gruzji. Zwrócił uwagę, że jest to pierwsza wizyta oficjalna delegacji nowo wybranego parlamentu gruzińskiego.

Jak dodał, Gruzji zależy na rozwijaniu współpracy dotyczącej integracji europejskiej oraz integracji z NATO. "Bardzo ważne jest, aby Gruzja doprowadziła do takiej integracji, gdyż przez to zwiększymy stabilność naszego kraju, jak i całego regionu" - ocenił.

Podziękował też polskim politykom i obywatelom za wsparcie dla unijnych aspiracji Gruzji. "Liczymy na dalsze działanie w tym duchu" - zaznaczył przewodniczący parlamentu Gruzji.

Wcześniej we wtorek Usupaszwili spotkał się z przedstawicielami Polsko-Gruzińskiej Grupy Parlamentarnej.

Przewodnicząca Grupy Małgorzata Gosiewska (PiS) powiedziała PAP, że spotkanie z gruzińską delegacją było bardzo owocne, lecz trudne. "To było trudne spotkanie dlatego, że poruszaliśmy m.in. kwestię traktowania opozycji przez partię rządzącą (premiera) Bidziny Iwaniszwilego oraz przestrzegania przez to ugrupowanie zasad demokratycznego państwa prawa" - powiedziała Gosiewska.

Podkreśliła, że polscy parlamentarzyści dali jasno do zrozumienia gościom z Gruzji, że jeżeli Tbilisi chce widzieć w Polsce wciąż ambasadora swych interesów w Unii Europejskiej i NATO, to musi przestrzegać zasad demokracji.

W październiku 2012 roku wybory parlamentarne w Gruzji wygrała koalicja Gruzińskie Marzenie, pod przewodnictwem politycznego rywala prezydenta Micheila Saakaszwilego - obecnego premiera Gruzji Bidziny Iwaniszwilego. Zwycięstwo Gruzińskiego Marzenia zakończyło dziewięcioletnią polityczną dominację Saakaszwilego i doprowadziło do kohabitacji nowego rządu z prezydentem.

W trakcie swojej dwudniowej wizyty w Polsce szef gruzińskiego parlamentu będzie też rozmawiał m.in. z marszałek Sejmu Ewą Kopacz oraz wicepremierem i ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim. (PAP)

mrr/ agy/ son/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)