Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef policji: bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne są tak samo ważne

0
Podziel się:

Bezpieczeństwo wewnętrzne jest tak samo ważne jak zewnętrzne, tymczasem
nakłady na policję są prawie trzy razy mniejsze niż na wojsko - zwracał uwagę komendant główny
policji Marek Działoszyński podczas debaty o wpływie kryzysu ekonomicznego na bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo wewnętrzne jest tak samo ważne jak zewnętrzne, tymczasem nakłady na policję są prawie trzy razy mniejsze niż na wojsko - zwracał uwagę komendant główny policji Marek Działoszyński podczas debaty o wpływie kryzysu ekonomicznego na bezpieczeństwo.

"Można sobie zadać pytanie, które bezpieczeństwo w dobie kryzysu jest ważniejsze - zewnętrzne czy wewnętrzne. Gdyby ten problem analizować na podstawie ustawy budżetowej, to mogłoby się wydawać, że przyjęto rozwiązanie, iż ważniejsze jest bezpieczeństwo zewnętrzne" - powiedział we wtorek nadinsp. Działoszyński podczas konferencji w Warszawie "Bezpieczeństwo w dobie kryzysu".

Zaznaczył, że budżet na obronę narodową (22,9 mld zł) jest niemal trzy razy wyższy niż budżet policji (ok. 8,5 mld zł), przy czym na płace jest przeznaczane 77 proc. pieniędzy policji i 25 proc. wojska.

Zwracając uwagę, że kryzys może powodować wzrost przestępczości, Działoszyński pytał, czy w takiej sytuacji można oszczędzać na bezpieczeństwie ludzi. "Bezpieczeństwo wewnętrzne jest tak samo ważne jak bezpieczeństwo zewnętrzne. W obu przypadkach chodzi o bezpieczeństwo tych samych ludzi. Dla obywatela nie jest ważne, kto zagrozi jego bezpieczeństwu - obywatel własnego czy obcego państwa. Można raczej zapytać, o które bezpieczeństwo w danym momencie należy zadbać w pierwszej kolejności" - mówił szef KGP. Pytał też retorycznie, jak długo uda się utrzymać spadek liczby przestępstw bez wzrostu nakładów na policję.

Z kolei prezes NIK i b. minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zaznaczył, że przy debatach o bezpieczeństwie nie wolno zapominać o prawach i wolnościach obywatelskich. Zwrócił uwagę, że przez lata przybywało narzędzi, które pozwoliły wyeliminować najgroźniejsze grupy przestępcze, zaś po 11 września na świecie rozpoczęła się dyskusja, jak daleko można się posunąć w zwalczaniu terroryzmu, np. jeśli chodzi o techniki przesłuchań czy ingerencję służb w tajemnicę korespondencji.

"Rozwój technologiczny zaczął wyprzedzać kształtowanie norm prawnych zabezpieczających wolności obywatelskie. (...) Wiele bitew z terroryzmem zostało przez społeczność międzynarodową wygranych dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i narzędzi teleinformatycznych. Ale dzisiaj także musimy sobie uczciwie powiedzieć, że cena za tę skuteczność w walce z przestępczością - i tą zorganizowaną, i tą terrorystyczną - w postaci ingerencji w wolności obywatelskie była ceną wysoką" - zaznaczył.

B. szef MSW i UOP Jerzy Konieczny mówił m.in., że w czasach kryzysu mocniej trzeba zastanawiać się nad wyborem priorytetów i konsekwentnie przestrzegać zasady koszt-efekt. Zdaniem Koniecznego kryzys ekonomiczny może wyznaczyć nowe kierunki. Przykładem może być dylemat, czy doskonalić typowe śledztwa, które są reakcją na zaistniałe przestępstwa (według Koniecznego są one "jest jednym z najmniej efektywnych procesów społecznych"), czy też iść w stronę działań proaktywnych.

Inny z uczestników debaty, lider Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak opowiadał o doświadczeniach z organizacji Przystanków Woodstock, kiedy na kilka dni w pustym polu powstaje kilkusettysięczne miasto. "Organizując ten największy letni festiwal, tworzymy najbezpieczniejsze miejsce w Polsce" - mówił Owsiak. Podkreślał, że nie zwalnia to organizatorów od myślenia o bezpieczeństwie.

By je zapewnić, organizatorzy - mówił Owsiak - przede wszystkim dają ludziom poczucie wspólnoty. "Od paru lat mój spokój na Przystanku Woodstock jest spowodowany tym, że ta więź między nami zaistniała. Stworzyliśmy, może utopijnie, społeczeństwo obywatelskie" - powiedział Owsiak, podkreślając, że dyskusja ze społeczeństwem ma ogromne znaczenie.

Konferencję "Bezpieczeństwo w dobie kryzysu" zorganizowały Komenda Główna Policji, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie oraz Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej w Józefowie. (PAP)

ral/ pz/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)