Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef sztabu generalnego Ukrainy w Polsce

0
Podziel się:

Dwustronna współpraca wojskowa i udział Ukrainy w spotkaniach Grupy
Wyszehradzkiej to niektóre tematy poruszane podczas wizyty w Polsce szefa Sztabu Generalnego Sił
Zbrojnych Ukrainy gen. broni Hryhorija Pedczenki.

Dwustronna współpraca wojskowa i udział Ukrainy w spotkaniach Grupy Wyszehradzkiej to niektóre tematy poruszane podczas wizyty w Polsce szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy gen. broni Hryhorija Pedczenki.

Jak poinformował w czwartek zespół prasowy SGWP, Pedczenko rozpoczął oficjalną wizytę w środę od rozmów z szefem sztabu Generalnego WP gen. Mieczysławem Cieniuchem.

Dwustronne rozmowy sztabowe dotyczyły oceny prac związanych z tworzeniem wielonarodowej brygady z udziałem Litwy, Polski i Ukrainy.

Strona polska przedstawiła proces profesjonalizacji i transformacji polskiej armii, dyskutowano też o przygotowaniach sił zbrojnych obu krajów do udziału w zabezpieczaniu Euro2012, w tym utworzenia wspólnego systemu bezpieczeństwa powietrznego.

Kolejnym tematem były możliwości współpracy SZ wojsk obu państw w ramach spotkań Grupy Wyszehradzkiej poszerzonej o Ukrainę, a także wspólnych ćwiczeń międzynarodowych.

Jak zrelacjonował SGWP, Pedczenko podkreślił, że "między Polską a Ukrainą nie ma żadnych spraw, które utrudniałyby wzajemne stosunki", wyraził też zadowolenie ze sposobności do rozmów z polskimi politykami, szczególnie wobec reform, które zamierza przeprowadzić Ukraina.

W programie dwudniowej wizyty ukraińskiego szefa sztabu generalnego były też spotkania z szefem BBN Stanisławem Koziejem, ministrem obrony Bogdanem Klichem, przewodniczącym sejmowej komisji obrony Stanisławem Wziątkiem. W czwartek Pedczenko odwiedzi obiekty 3. Brygady Zmechanizowanej w Lublinie.

Dwustronna współpraca wojskowa Polski i Ukrainy rozwijana jest między ministerstwami obrony, sztabami generalnymi i dowództwami poszczególnych rodzajów sił zbrojnych, jak również na poziomie operacyjno-taktycznym.

Najintensywniej współpracującym z Ukrainą rodzajem sił zbrojnych są Wojska Lądowe. Współpraca odbywa się w ramach wielonarodowych ćwiczeń, m.in. "Maple Arch", "Rapid Trident" i "Kozacki Step".

Polscy i ukraińscy żołnierze od 2000 r. wspólnie uczestniczą w sojuszniczej misji KFOR w Kosowie. W listopadzie 2010 ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało o gotowości do skierowania do PKW Afganistan trzech lekarzy wojskowych.

Trwają prace nad utworzeniem wielonarodowej brygady z udziałem żołnierzy Ukrainy, Polski i Litwy. Oficerowie i pracownicy cywilni ministerstwa obrony Ukrainy od 2005 r. odbywają cykliczne staże w komórkach organizacyjnych polskiego MON, Sztabu Generalnego WP i w dowództwach rodzajów sił zbrojnych. W latach 2005-2010 przeszkolono w ramach tego programu 93 oficerów i pracowników cywilnych ukraińskiego ministerstwa obrony, których zapoznano m. in. z doświadczeniami z procesu integracji RP ze strukturami euroatlantyckimi.

Z inicjatywy szefa SGWP strona ukraińska od 2007 roku uczestniczy także w cyklicznych spotkaniach szefów sztabów państw Grupy Wyszehradzkiej i została włączona do prac nad tworzeniem Wyszehradzkiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej.(PAP)

brw/ malk/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)