Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szefowa francuskiego centrum naukowego w Moskwie bez wizy

0
Podziel się:

Rosyjscy naukowcy reprezentujący uniwersytety z całego kraju wysłali list do szefa MSZ Siergieja Ławrowa z prośbą o interwencję w sprawie wizy dla Armandine Regamey.

Szefowa francuskiego centrum naukowego w Moskwie bez wizy
(Anosmia/CC BY 2.0/Flickr)
bEKDGtvp

Praca finansowanego przez Francję moskiewskiego centrum nauk społecznych i humanistycznych została sparaliżowana przez odmowę rosyjskich władz przyznania wizy nowej dyrektorce tej placówki - podało radio Echo Moskwy.

Rozgłośnia ujawniła, że rosyjscy naukowcy reprezentujący uniwersytety z całego kraju wysłali list do szefa MSZ Siergieja Ławrowa z prośbą o interwencję w sprawie wizy dla Armandine Regamey.

_ - Ten ośrodek jest centralnym ogniwem współpracy między Francją a Rosją w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych _ - przypominają sygnatariusze listu, wśród których jest demograf Anatolij Wiszniewski i przewodniczący Memoriału Arsenij Roginski.

bEKDGtvr

Podobny list wysłali do francuskiego MSZ naukowcy francuscy, gdy okazało się, że strona rosyjska już dwukrotnie odmówiła Regamey wizy wjazdowej. Francuska naukowiec, pracownica uniwersytetu w Paryżu, zajmuje się badaniami nad wojną w Czeczenii i aktami przemocy w Rosji.

_ - Musimy bronić niezależności naukowców _ - napisali w liście badacze francuscy, przypominając, że Regamey została mianowana we wrześniu przez francuskie władze na stanowisko szefowej centrum w Moskwie na wniosek francuskiego środowiska naukowego.

Centrum badań francusko-rosyjskich, utworzone w 2001 roku, jest w całości finansowane przez Francję i podlega krajowemu centrum badań naukowych (CNRS) i francuskiemu MSZ. Nowej szefowej centrum w Moskwie odmówiono przyznania wizy służbowej i nie wyjaśniono powodów odmowy.

Czytaj więcej w Money.pl
Ostra reakcja Rosji. Będą wizy dla pilotów Rosja od grudnia zacznie wymagać wiz dla załóg samolotów z Unii Europejskiej - zapowiedział dyplomata rosyjskiego MSZ.
Handel z Rosją - tak, ale bez wiz dla urzędników Stosunkiem głosów 365 do 43 Izba uchwaliła ustawę Magnitskiego, nazwaną tak na cześć zmarłego w więzieniu rosyjskiego prawnika.
O tym Unia chce rozmawiać z Ławrowem Tematem rozmów mają być m.in. problemy energetyczne i kwestie wizowe.
bEKDGtvS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)