Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szefowie MSW Grupy Wyszehradzkiej ws. uchodźców z Ukrainy

0
Podziel się:

Ministrowie spraw wewnętrznych państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) podpisali
we wtorek w Budapeszcie deklarację dotyczącą koordynacji działań, gdyby doszło do zwiększenia
napływu uchodźców z Ukrainy - poinformowało polskie MSW.

Ministrowie spraw wewnętrznych państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) podpisali we wtorek w Budapeszcie deklarację dotyczącą koordynacji działań, gdyby doszło do zwiększenia napływu uchodźców z Ukrainy - poinformowało polskie MSW.

Ministrowie uzgodnili, że "wzmocnią współpracę w celu reagowania na ewentualny napływ uchodźców z Ukrainy" - czytamy we wspólnej deklaracji przyjętej przez szefów MSW Polski, Węgier, Czech i Słowacji.

W Budapeszcie rozmawiali o sytuacji na Ukrainie po odsunięciu od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza w następstwie antyrządowych protestów. Omawiali też konsekwencje ukraińskiego kryzysu dla państw regionu w zakresie migracji i bezpieczeństwa.

Ministrowie "wierzą, że wkrótce na Ukrainie zostanie przywrócony porządek publiczny i bezpieczeństwo" i wyrażają wsparcie dla tego procesu - napisano w deklaracji. Z zadowoleniem powitano kroki podjęte w celu ustabilizowania sytuacji na Ukrainie.

Zapewniono ponadto o dalszej współpracy z tym krajem "w zakresie imigracji, zarządzania granicami i współpracy policji w ramach Partnerstwa Wschodniego oraz w stosunkach dwustronnych i innych".

"W tej chwili nie ma symptomów destabilizacji społecznej na Ukrainie, jednak sytuacja jest bardzo dynamiczna. Razem zwrócimy się do ministerstwa spraw wewnętrznych na Ukrainie z prośbą o podjęcie współpracy i stałej wymiany informacji" - podsumował spotkanie minister Bartłomiej Sienkiewicz, cytowany na stronie internetowej MSW.

Minister zaznaczył, że współpraca i koordynacja działań między sąsiedzkimi krajami jest podstawą stabilności w regionie. Bartłomiej Sienkiewicz już 22 lutego mówił, że Polska jest w stałym kontakcie z partnerami z Grupy Wyszehradzkiej. Na początku lutego opracowany został także w MSW kompleksowy plan działania w przypadku, gdyby doszło do masowego napływu uchodźców - podano na stronie MSW, wskazując, że taki plan zakłada różne warianty działania.

Według polskiego MSW w ramach polskiej pomocy humanitarnej dla Ukrainy w polskich szpitalach przebywa 58 obywateli tego kraju, najwięcej we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie i Przemyślu. "Do tej pory 48 Ukraińców złożyło wnioski o nadanie statusu uchodźców" - podaje MSW.

Ministerstwo zdrowia Ukrainy poinformowało we wtorek, że w następstwie zamieszek w centrum Kijowa i starć między przeciwnikami władz a opozycją od 18 lutego śmierć poniosło 82 ludzi, a ucierpiało w różnym stopniu 713 osób, z których 479 hospitalizowano.(PAP)

cyk/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)