Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szefowie MSZ z krajów UE z neutralną wizytą przed wyborami w Gruzji

0
Podziel się:

Szefowie MSZ pięciu "nowych" krajów Unii Europejskiej rozpoczęli w
poniedziałek wizytę w Gruzji, gdzie 1 października odbędą się ważne wybory parlamentarne. Jak
przekonywał litewski minister Audronius Ażubalis, nie przyjechali, by poprzeć którąkolwiek ze
stron.

Szefowie MSZ pięciu "nowych" krajów Unii Europejskiej rozpoczęli w poniedziałek wizytę w Gruzji, gdzie 1 października odbędą się ważne wybory parlamentarne. Jak przekonywał litewski minister Audronius Ażubalis, nie przyjechali, by poprzeć którąkolwiek ze stron.

W pierwszym dniu wizyty ministrowie z Bułgarii, Czech, Litwy, Łotwy i Rumunii rozmawiali z szefem gruzińskiej dyplomacji Grigolem Waszadze.

Na konferencji prasowej po spotkaniu Ażubalis oznajmił, że celem wizyty ministrów jest poparcie dla Gruzji na jej drodze do struktur euroatlantyckich.

"Jesteśmy tu nie po to, by poprzeć którąkolwiek z sił politycznych. Chcemy zobaczyć postępy Gruzji na drodze ku NATO i Unii Europejskiej" - oznajmił minister, cytowany przez gruziński portal apsny.ge.

Zdaniem szefa dyplomacji Czech Karela Schwarzenberga, październikowe wybory mają wielkie znaczenie i dla Gruzji, i dla Europy. "Będziemy bezstronnymi obserwatorami i mam nadzieję, że żadna ze stron nie będzie wpływała na nasze stanowisko" - oświadczył.

Bułgarski minister Nikołaj Mładenow wezwał wszystkich obywateli Gruzji, by oddali głos w wyborach.

Szef MSZ Łotwy Edgars Rinkeviczs wskazał, że przeprowadzenie w Gruzji uczciwych wyborów będzie ważnym sygnałem dla innych krajów. Jeśli międzynarodowi obserwatorzy uznają wyniki za sprawiedliwe, wówczas to samo powinny uczynić wszystkie gruzińskie partie polityczne - apelował.

Ministrowie podkreślali, że wybory powinny odbyć się w sposób uczciwy i wolny.

Rumuński minister Titus Corlatean pochwalił Gruzję za postępy w kierunku integracji ze strukturami euroatlantyckimi, na drodze reform oraz w unijnym Partnerstwie Wschodnim.

Może się okazać, że październikowe wybory będą należeć do najważniejszych w najnowszej historii Gruzji. Urzędujący szef państwa Micheil Saakaszwili musi oddać prezydencką władzę w 2013 roku, kiedy skończy się jego druga i ostatnia kadencja. Jednak 44-letni obecnie polityk już w 2010 roku zmienił konstytucję, tak by Gruzja przekształciła się z republiki prezydenckiej w parlamentarną, rządzoną przez premiera. Jeśli jego partia - Zjednoczony Ruch Narodowy - wygra wybory, Saakaszwili będzie mógł dalej rządzić jako szef rządu, powtarzając rosyjski scenariusz Władimira Putina. Jeśli jednak przegra, będzie się musiał pożegnać z władzą.

Jego głównym oponentem w wyborach jest miliarder Bidzina Iwaniszwili i jego ugrupowanie Gruzińskie Marzenie.

W programie dwudniowej wizyty unijnych ministrów jest też spotkanie z Saakaszwilim.(PAP)

awl/ ala/

int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.