Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szefowie parlamentów Partnerstwa Regionalnego o rozwoju infrastruktury

0
Podziel się:

W Bratysławie rozpoczęło się w piątek XIII Spotkanie Przewodniczących
Parlamentów Państw Partnerstwa Regionalnego, poświęcone rozwojowi infrastruktury i turystyki w
regionie.

W Bratysławie rozpoczęło się w piątek XIII Spotkanie Przewodniczących Parlamentów Państw Partnerstwa Regionalnego, poświęcone rozwojowi infrastruktury i turystyki w regionie.

Jak podkreślił podczas inauguracji posiedzenia szef słowackiego parlamentu Richard Sulik, tegoroczny parlamentarny szczyt Partnerstwa odbywa się w ważnym dla Europy Środkowej momencie.

"Tematy wybrane na spotkanie w Bratysławie są bardzo istotne nie tylko ze względu na treść, ale także z punktu widzenia konsekwencji kryzysu finansowego i gospodarczego, którego skutki najbardziej dotknęły branże turystyczną i inwestycje w infrastrukturę" - powiedział Sulik.

W jego ocenie, jedynie podejmując wspólne inwestycje możliwy będzie zrównoważony rozwojów obszarów wschodnich UE. "To jest nasze zadanie i nasza wspólna korzyść. Wspólnie możemy wiele zaoferować" - podkreślił.

Sulik zaznaczył, że doskonałą promocją regionu będzie odbywające się w przyszłym roku w Polsce i na Ukrainie Euro 2012. "To jest szansa dla naszego regionu, abyśmy wspólnie mogli wypromować nasze regiony" - dodał.

Wicepremier i minister transportu Słowacji Jan Figel we wprowadzeniu do piątkowej debaty o rozwoju infrastruktury i turystyki podkreślił, że rozwój infrastruktury i turystyki w regionie leży głównie w rękach państw Partnerstwa Regionalnego. "Wszystko jest w naszych rękach. Jesteśmy krajami wolnymi i państwami członkowskimi UE, której fundamentem jest wzajemna współpraca. Musimy o tym pamiętać" - powiedział.

Według niego, rozwój turystyki i transportu powinien byś strategicznym priorytetem naszych państw. "Dzięki nowym drogom, łączącym nasze kraje oraz turystyce dajemy możliwość naszym obywatelom do przenikania się nawzajem. Dzięki turystyce zaczynają się rozwijać regiony do tej pory bardziej zacofane, a korzyści finansowe widać wyraźnie patrząc na PKB naszych państw" - podkreślił Figel.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz podkreślił, że działania na rzecz integracji infrastruktury energetycznej oraz transportowej będą w centrum zainteresowania UE, podczas rozpoczynającej się 1 lipca polskiej prezydencji.

Zaznaczył, że w trakcie polskiego przewodnictwa w Radzie UE zapoczątkowane zostaną prace legislacyjne w sprawie energetycznych inwestycji infrastrukturalnych, których celem jest wprowadzenie nowej metody identyfikacji projektów, przyspieszenie procedury licencjonowania i stworzenie lepszych ram finansowych dla transgranicznych inwestycji.

"Infrastruktura energetyczna od lat 70. ubiegłego wieku postrzegana jest jako istotna determinanta bezpieczeństwa poszczególnych państw oraz ich grup regionalnych, natomiast infrastruktura transportowa w połączeniu z innowacyjnością to kluczowe czynniki rozwoju gospodarczego we współczesnym świecie" - podkreślił Borusewicz.

Marszałek powiedział także, że priorytetem krajów Partnerstwa w dziedzinie transportu powinno być przyspieszenie budowy głównych drogowych szlaków tranzytowych tj. "Via Carpatia", który ma połączyć Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję. Jak zaznaczył "leży to w interesie wszystkich krajów tego regionu", bo ma na celu aktywizację gospodarczą słabiej rozwiniętych wschodnich regionów UE.

"Polska prezydencja w UE bardzo liczy na wsparcie Europy Środkowej w realizacji naszych wspólnych interesów, celów i przedsięwzięć regionalnych" - oświadczył.

W spotkaniu ze strony polskiej oprócz Borusewicza udział bierze wicemarszałek Sejmu Ewa Kierzkowska.

Partnerstwo Regionalne tworzy sześć państw Europy Środkowej: Austria, Czechy, Polska, Słowacja, Słowenia, Węgry. Zapraszane są także do gościnnego udziału w obradach: Bułgaria, Rumunia i Chorwacja.

Partnerstwo stanowi forum dialogu politycznego pomiędzy państwami regionu. Zostało powołane w 2001 roku z inicjatywy ówczesnej minister spraw zagranicznych Austrii Benity Ferrero-Waldner. Dyskusje prowadzone w ramach Partnerstwa dotyczą bieżących spraw unijnych i ewentualnego ustalania wspólnych stanowisk.

Z Bratysławy Andrzej Gajcy (PAP)

agy/ ap/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)