Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szefowie rad bezpieczeństwa Trójkąta Weimarskiego o NATO i Europie

0
Podziel się:

Najbliższy szczyt NATO, strategia bezpieczeństwa UE i doświadczenia z
narodowych przeglądów bezpieczeństwa były tematem spotkania szefów rad bezpieczeństwa Trójkąta
Weimarskiego - powiedział w czwartek szef BBN Stanisław Koziej.

Najbliższy szczyt NATO, strategia bezpieczeństwa UE i doświadczenia z narodowych przeglądów bezpieczeństwa były tematem spotkania szefów rad bezpieczeństwa Trójkąta Weimarskiego - powiedział w czwartek szef BBN Stanisław Koziej.

Na jego zaproszenie w Warszawie przebywali sekretarz generalny obrony i bezpieczeństwa narodowego Francji Francis Delon oraz sekretarz Federalnej Rady Bezpieczeństwa Niemiec Erich Vad.

"Zainaugurowaliśmy nową formułę współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego - konsultacje i spotkania między sekretarzami rad bezpieczeństwa trzech państw Trójkąta. W inauguracji wziął udział prezydent Bronisław Komorowski, który otworzył obrady" - powiedział Koziej po spotkaniu.

Spotkanie miało trzy tematy - zbliżający się szczyt NATO w Chicago, problem nowelizacji strategii bezpieczeństwa UE oraz wymiana doświadczeń i wniosków z prowadzenia narodowych strategicznych przeglądów bezpieczeństwa.

"Najwięcej czasu poświęciliśmy pierwszemu punktowi, dyskutowaliśmy go z udziałem pana prezydenta. Wśród problemów, jakie dostrzegamy na zbliżającym się szczycie NATO, najwięcej czasu poświęciliśmy problemowi Afganistanu" - powiedział Koziej. Dodał, że rozmówcy poruszyli także zagadnienia kolektywnej obrony, stosunków NATO-Rosja oraz idei smart defence - wspólnych przedsięwzięć sojuszników na rzecz nowych zdolności wojskowych.

"Jeśli idzie o nową europejską strategię bezpieczeństwa, doszliśmy do wniosku, że istnieje potrzeba nowelizacji strategii z 2003 roku. Problemem pozostaje, jak uruchomić prace nad nową strategią w sytuacji, kiedy widać spadek tendencji do myślenia wspólnotowego w Europie, związany z kryzysem finansowym" - powiedział Koziej.

"Jeśli chodzi o pogląd na potrzebę nowelizacji strategii, warto podkreślić, że we wszystkich krajach Trójkąta jest świadomość, że dotychczasowa strategia się zdezaktualizowała, przy czym widać różnice w podejściu do tego problemu" - powiedział Koziej PAP. Za interesujące uznał stanowisko Niemców, którzy opowiadają się za tym, żeby najpierw zaangażować think tanki, zanim uruchomi się struktury międzypaństwowe".

"Umówiliśmy się, że będziemy pracować na rzecz uruchomienia prac takich think tanków w Polsce, Niemczech i Francji, by uzyskać ich opinie. Wymienimy się informacjami jesienią" - powiedział szef BBN.

Podkreślił, że zmniejszenie zainteresowania wspólnotowym myśleniem nie odbija się na współpracy sekretarzy rad bezpieczeństwa Trójkąta. "To nowa inicjatywa, widać wolę i chęć dzielenia się opiniami i wnioskami" - dodał.

Podczas spotkania strona francuska przedstawiła rezultaty swojego przeglądu bezpieczeństwa narodowego, który jest na ukończeniu. "Można stwierdzić, że wszystkie czynniki, które my analizujemy, analizują również Francuzi - arabska wiosna, kryzys finasowy, nowa strategia amerykańska, nowe wyzwania i zagrożenia, w tym cybernetyczne i w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego" - podsumował Koziej.

Zwrócił uwagę, że "zakres problemowy i tematyczny jest podobny, natomiast inna jest formuła przeprowadzenia przeglądu". Wyjaśnił, że we Francji przegląd przeprowadza odpowiednik BBN, "u nas formuła jest dużo szersza - z zaangażowaniem instytucji pozarządowych, różnych resortów i urzędu prezydenckiego". Polski przegląd bezpieczeństwa narodowego ma się zakończyć do lata. Szef BBN zreferuje główne wnioski z polskiego przeglądu na kolejnym spotkaniu szefów rad bezpieczeństwa Trójkąta jesienią w Paryżu.

Trójkąt Weimarski (oficjalna nazwa: Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej) powołali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec w 1991 r. jako forum dialogu i współpracy między tymi państwami.(PAP)

brw/ bno/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)