Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szewach Weiss doktorem honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego

0
Podziel się:

To wyróżnienie dla wybitnego człowieka działającego na rzecz zbliżenia
społeczności i państw Polski i Izraela - mówił prof. Marcin Kula podczas środowej uroczystości
nadania tytułu doktora honoris causa UW b. ambasadorowi Izraela w Polsce prof. Szewachowi Weissowi.

To wyróżnienie dla wybitnego człowieka działającego na rzecz zbliżenia społeczności i państw Polski i Izraela - mówił prof. Marcin Kula podczas środowej uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa UW b. ambasadorowi Izraela w Polsce prof. Szewachowi Weissowi.

Ta najwyższa akademicka godność została przyznana izraelskiemu politykowi na mocy uchwały Senatu Uniwersytetu Warszawskiego z 20 kwietnia br. Promotorem dorobku naukowego prof. Weissa został prof. Marcin Kula z Instytutu Historycznego UW, a recenzentami profesorowie: Krzysztof Pilarczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Feliks Tych z Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Wojciech Wrzesiński z Uniwersytetu Wrocławskiego. Uroczystość odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim.

W wygłoszonej podczas niej laudacji prof. Kula podkreślił zasługi prof. Weissa w zakresie nauk politycznych, jednak przede wszystkim skupił się na jego działalności na rzecz wzajemnego zrozumienia i dialogu między chrześcijanami a Żydami. "Nie mówię tu o stosunkach polsko-żydowskich, ponieważ to sugerowałoby, że Żydzi nie byli w naszej historii obywatelami Polski, co nie jest prawdą. Doceniamy pana działalność także jako ambasadora w Polsce, działania publicystyczne na rzecz zbliżenia między naszymi narodami oraz znaczący udział w międzynarodowej dyskusji na ten temat" - mówił promotor.

Dziekan wydziału historycznego UW, na którym prof. Weiss wykłada, prof. Elżbieta Barbara Zybert zaznaczyła wkład b. ambasadora w krzewienie wartości humanistycznych, walkę z antysemityzmem i upowszechnianie kultury żydowskiej. "Jest pan wyjątkowym budowniczym mostów porozumienia i dialogu między ludźmi. Osobą, która otworzyła ludzkie serca na te tak ważne tematy, propagatorem porozumienia i tolerancji między Polakami a Żydami" - powiedziała prof. Zybert.

Główny bohater uroczystości dziękując za wyróżnienie podkreślił, że jest bardzo wzruszony i niezwykle ciepło przywitał obecnych w Pałacu Kazimierzowskim pełnomocnika premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysława Bartoszewskiego, b. premiera Tadeusza Mazowieckiego i wicepremiera Waldemara Pawlaka. Wspominał, jak podczas różnych spotkań na przestrzeni lat przyczynili się do tego, że z czasem z Żyda pochodzącego z Polski stał się "polskim Żydem". "A dzisiaj, w tym szczególnym dniu mogę powiedzieć, że czuje się przede wszystkim warszawiakiem" - zaznaczył.

Sprzeciwił się także stwierdzeniom, że podczas II wojny tak mało było Sprawiedliwych Polaków pomagających Żydom. "Zawsze podkreślam, że w Polsce nie było polskich obozów zagłady, to były hitlerowskie wyspy na polskiej ziemi. Podczas uroczystości w Jedwabnem powiedziałem coś, co było wydaje mi się szczególnie ważne - że były inne stodoły, a w jednej z nich sam szczęśliwie się ukrywałem. Wielu było ratujących, niektórzy jak Irena Sendler ratowali tysiące, inni ratowali pojedyncze osoby. Powinniśmy jednak pamiętać, jak naucza nasz Talmud - kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat" - zaakcentował Weiss.

Podczas uroczystości b. ambasador Izraela w Polsce otrzymał także od rektor Uniwersytetu Warszawskiego Katarzyny Chałasińskiej-Macukow medal pamiątkowy uczelni.

Szewach Weiss jest izraelskim politykiem, profesorem nauk politycznych. Urodził się w 1935 roku w polskim Borysławiu (obecnie Ukraina). Po II wojnie światowej wyjechał z rodziną do Izraela. Od 1981 r. był posłem w Knesecie, w latach 2000-2003 - ambasadorem Izraela w Polsce. Był przewodniczącym Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem. Jest autorem wielu książek obejmujących tematy polityczne, socjologiczne, sprawy dotyczące II wojny światowej oraz tematykę dla dzieci i młodzieży. Od 2003 roku wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. (PAP)

akn/ mlu/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)