Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szewach Weiss otrzyma doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego

0
Podziel się:

Były ambasador Izraela w Polsce prof. Szewach Weiss otrzyma w środę
doktorat honoris causa UW - poinformowała rzeczniczka uczelni Anna Korzekwa. "Jestem bardzo
wzruszony, Uniwersytet Warszawski to dla mnie taka brama do Polski" - powiedział PAP Weiss.

Były ambasador Izraela w Polsce prof. Szewach Weiss otrzyma w środę doktorat honoris causa UW - poinformowała rzeczniczka uczelni Anna Korzekwa. "Jestem bardzo wzruszony, Uniwersytet Warszawski to dla mnie taka brama do Polski" - powiedział PAP Weiss.

Ta najwyższa akademicka godność została przyznana izraelskiemu politykowi na mocy uchwały Senatu Uniwersytetu Warszawskiego z 20 kwietnia br. Promotorem dorobku naukowego prof. Weissa został prof. Marcin Kula z Instytutu Historycznego UW, a recenzentami profesorowie: Krzysztof Pilarczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Feliks Tych z Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Wojciech Wrzesiński z Uniwersytetu Wrocławskiego.

"Jestem bardzo wzruszony tym wydarzeniem i szczęśliwy. To nie jest mój pierwszy doktorat honoris causa, ale Warszawa to dla mnie coś nadzwyczajnego. To taki szczyt mojego duchowego osiągnięcia" - podkreślił w rozmowie z PAP Weiss przypominając, że w 2000 r. sam wybrał sobie Polskę jako miejsce służby ambasadorskiej. "Byłem w Izraelu dziekanem i profesorem, przewodniczącym Knesetu i prezydentem Instytutu Yad Vashem, więc mam za sobą jakąśkolwiek karierę. Kiedy skończyłem moją karierę polityczną, zapytał mnie premier, mój kolega Ehud Barak - co dalej, odpowiedziałem, że wracam do moich studentów. On wtedy powiedział +nie, my cię nie wyzwolimy+" - opowiadał.

Jak wspominał, ówczesny premier zaproponował mu wówczas funkcję ambasadora w Berlinie. "Bo wtedy rząd niemiecki przeszedł z Bonn do Berlina. I to jest symbol - mówił Barak - że dziecko Holokaustu będzie w Berlinie pierwszym ambasadorem. Ja powiedziałem, że to ciekawa idea, ale ja jeszcze duchowo nie mogę. Dopóki tam będę spotykał tych starszych Niemców, nie wiem kto z nich może był gestapowcem, który zamordował moją rodzinę. Potem mówi, to ja mam teraz miejsce w Moskwie, ty mówisz po rusku. A ja powiedziałem - w Moskwie taki mróz. To zapytał co chcę robić. Powiedziałem, że jak chce mnie wyrzucić z Izraela to ja wybieram Warszawę. On się dziwił, to ja go wtedy zapytałem +Ehud, a gdzie się urodziła twoja matka?+. On mówi - +oj, w Warszawie+ i wtedy zrozumiał całą sprawę" - mówił b. ambasador.

Podkreślił równocześnie, że Warszawa jest niego nie tylko symbolem, ale jest z nią związany fizycznie, ponieważ nie tylko był tu ambasadorem, ale jest także od wielu lat profesorem na Uniwersytecie Warszawskim. "Dla mnie Warszawa jest także metafizyką, symbolem naszego wspólnego życia. Przed wojną żyło tu przecież 420 tys. Żydów. Będąc ambasadorem razem z prof. Węgleńskim, ówczesnym rektorem Uniwersytetu Warszawskiego, odsłoniliśmy w Collegium Maximum tablicę dedykowaną Menachemowi Beginowi, premierowi Izraela w latach 1977-83, który pochodził z Polski, był absolwentem prawa na UW i dostał pokojową nagrodę Nobla. A teraz wchodząc ze studentami do tej sali zawsze swój pierwszy wykład zaczynam opowieścią o Beginie" - powiedział Weiss.

"Ja mam na Uniwersytecie Warszawskim setki studentów w każdym roku. Ta uczelnia jest dla mnie taką bramą do Polski, a studenci, tak zaciekawieni Izraelem, są takim oknem do młodego pokolenia. Tam właśnie się czuję jak między swoimi. I dlatego ten doktorat to dla mnie nie tylko sprawa akademicka, za osiągnięcia naukowe. Sama codzienność spotkania się z tą Polską młodą, jest dla mnie ważna. Ja nie jestem obywatelem Polski, mieszkam w Izraelu, ale jednak Polska jest moją pierwszą ojczyzną, urodziłem się tu i dbam o stosunki między naszymi narodami. Dla mnie służba ambasadorska w Polsce była misją nowego pojednania, a praca na Uniwersytecie Warszawskim jest dalszym ciągiem tej misji" - podsumował b. ambasador.

Szewach Weiss jest izraelskim politykiem, profesorem nauk politycznych. Urodził się w 1935 roku w polskim Borysławiu (obecnie Ukraina). Po II wojnie światowej wyjechał z rodziną do Izraela. Od 1981 r. był posłem w Knesecie, w latach 2000-2003 - ambasadorem Izraela w Polsce. Był przewodniczącym Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem. Jest autorem wielu książek obejmujących tematy polityczne, socjologiczne, sprawy dotyczące II wojny światowej oraz tematykę dla dzieci i młodzieży. Od 2003 roku wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. (PAP)

akn/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)