Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szkocja: Papież potępia "dyktaturę relatywizmu"

0
Podziel się:

"Dyktatura relatywizmu" grozi przesłonięciem niezmiennej prawdy o
naturze człowieka, jego przeznaczeniu i ostatecznym dobru - przestrzegł Benedykt XVI w homilii
wygłoszonej w czwartek wieczorem w parku Bellahouston w Glasgow.

"Dyktatura relatywizmu" grozi przesłonięciem niezmiennej prawdy o naturze człowieka, jego przeznaczeniu i ostatecznym dobru - przestrzegł Benedykt XVI w homilii wygłoszonej w czwartek wieczorem w parku Bellahouston w Glasgow.

Papież wskazał, że we współczesnym świecie zasadnicze znaczenie ma "ewangelizacja kultury".

Była to już jego druga wypowiedź pod adresem wojujących ateistów. Wcześniej w czwartek, odpowiadając na powitanie królowej Elżbiety II, mówił o "agresywnych formach sekularyzmu" i "ateistycznym ekstremizmie XX wieku".

"Są tacy, którzy dążą do wykluczenia wiary z debaty publicznej, do jej sprywatyzowania, a nawet odmalowania jej jako zagrożenia dla równości i wolności. To jednak religia jest faktycznym gwarantem prawdziwej wolności i szacunku, zachęcając nas do dostrzeżenia brata i siostry w każdym człowieku" - mówił papież w Glasgow.

Benedykt XVI zachęcał szkocką młodzież, by poszukiwała wolności w Chrystusie kochającym każdego człowieka z osobna, a nie "w powierzchownej egzystencji proponowanej często przez współczesne społeczeństwo, sprowadzającej się do zniewolenia przez nałogi i błyskotki".

Wielka Brytania jest jednym z najbardziej świeckich społeczeństw zachodnich. Katolicy stanowią ok. 8 proc. ogółu społeczeństwa, a państwowy Kościół anglikański przechodzi trudny okres, zmagając się ze spadkiem powołań i ofensywą politycznej poprawności.

Głównym wątkiem 20-minutowej papieskiej homilii była oświata pojmowana w szerokim wymiarze, jako fundament obywatelskiego społeczeństwa. Papież wskazał na osiągnięcia szkół kościelnych w Szkocji - zarówno protestanckich, jak i katolickich.

Protestanckie szkolnictwo podyktowane chęcią umożliwienia każdemu dziecku przeczytania Pisma Świętego uważane jest za jedną z sił napędowych szkockiej Reformacji. Z tego powodu słowa papieża interpretowane są jako otwarcie na dialog ze szkockim protestantyzmem, który liczy 450 lat. Papież przypomniał też, że ruch ekumeniczny w Kościele zaczął się w Szkocji przed stu laty.

Równocześnie Benedykt XVI uwypuklił osiągnięcia szkockich szkół katolickich i przypomniał, że trzech papieży ufundowało trzy najstarsze uniwersytety w Szkocji: w Saint Andrews, Glasgow i Aberdeen.

Papież został entuzjastycznie powitany przez tłum, oceniany na ok. 100 tys. osób. "Nigdy w życiu nie widziałem tylu zdjęć wykonywanych równocześnie z telefonów komórkowych" - powiedział reporter BBC. W tłumie biało-żółtych i biało-niebieskich flag były też flagi polskie i irlandzkie.

"Ta uroczystość to antidotum dla cynizmu" - powiedział premier Szkocji Alex Salmond.

Niektórzy wierni byli w tym samym miejscu na spotkaniu z poprzednikiem Benedykta XVI, Janem Pawłem II 28 lat temu. W czwartek komunię z rąk Benedykta XVI otrzymała 37-letnia Rosemarie Stevenson, która urodziła się z porażeniem mózgowym i która w 1982 roku, w tym samym miejscu, otrzymała pierwszą komunię z rąk Jana Pawła II. Wówczas scena, gdy matka wyjmuje ją z wózka inwalidzkiego, bierze na ręce i wraz z nią idzie po schodach w stronę Jana Pawła II, a następnie dziewczynka wykonuje kilka samodzielnych niepewnych kroczków w jego stronę i otrzymuje komunię, została owacyjnie przyjęta przez 300 tys. wiernych i pokazana przez wszystkie stacje telewizyjne.

W czwartek część liturgii odbyła się w języku łacińskim, symbolizującym ciągłość Kościoła. Oprawę muzyczną zapewnił 800-osobowy chór. W czasie nabożeństwa 49-letnia Szkotka Susan Boyle wykonała trzy pieśni, w tym jej przebój "I Dreamed a Dream", który zwrócił na nią uwagę w telewizyjnym show nowych talentów i przyniósł jej sławę.

Nabożeństwu w Bellahouston Park towarzyszyły nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Od wtorku wokół parku obowiązują ograniczenia w parkowaniu. Po zakończeniu popołudniowego szczytu komunikacyjnego zamknięto odcinek autostrady M77 i przekształcono go w parking dla ok. 400 autokarów, którymi przyjechali wierni z różnych części Szkocji i północnej Anglii.

Z dalszych 300 autobusów wierni wysiedli w specjalnie wyznaczonych miejscach, inni przyjechali pociągami. Na stacjach wprowadzono osobne kolejki dla osób wybierających się do Glasgow. Między dworcem centralnym w Glasgow a stacją Dumbreck w pobliżu parku Bellahouston uruchomiono specjalne połączenie. Z obawy przed korkami wiernym zakazano przyjazdu samochodami prywatnymi.

Bilety na uroczystość w cenie 20 funtów rozprowadzano za pośrednictwem parafii.

Wieczorem Benedykt XVI odleci z Glasgow do Londynu, gdzie zatrzyma się w rezydencji nuncjusza w dzielnicy Wimbledon. W trakcie czterodniowej wizyty apostolskiej, rozpoczętej w czwartek, papież odwiedza kolejno Edynburg, Glasgow, Londyn i Birmingham.(PAP)

asw/ awl/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)