Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Szkoła Dialogu" dla uczniów i nauczycieli z Mińska Mazowieckiego

0
Podziel się:

Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku
Mazowieckim otrzymało tytuł "Szkoła Dialogu" za zajęcia i wycieczkę, których celem było
przypomnienie dziejów Żydów w Polsce. Tytuł po raz drugi przyznała Fundacja Forum Dialogu między
Narodami.

Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim otrzymało tytuł "Szkoła Dialogu" za zajęcia i wycieczkę, których celem było przypomnienie dziejów Żydów w Polsce. Tytuł po raz drugi przyznała Fundacja Forum Dialogu między Narodami.

"Szkoła Dialogu" to projekt edukacyjny, który ma zwiększyć świadomość młodych ludzi dotyczącą historii małych ojczyzn, społeczeństwa wielokulturowego, uprzedzeń rasowych i etnicznych oraz antysemityzmu.

"To jest bardzo istotne, by młodzi ludzie poznali prawie tysiącletnią wspólną historię Żydów i Polaków" - powiedziała PAP Agnieszka Chrabołowska z Fundacji Forum Dialogu między Narodami. Jak podkreśliła, kultura żydowska jest częścią kultury polskiej, o której Polakom nie wolno zapomnieć. "Ten projekt pozwala nam wzbudzać w uczniach poczucie odpowiedzialności za zachowanie pamięci o polskich Żydach" - dodała Chrabołowska.

W ramach nagrodzonego projektu odbyły się zajęcia na temat kultury żydowskiej oraz historii Mińska Mazowieckiego i jego mieszkańców przed II wojną światową. Uczniowie przygotowali także wycieczkę po Mińsku Mazowieckim, śladami żydowskiej społeczności miasta. W jej programie uwzględniono zwiedzanie m.in. cmentarza żydowski, na którym uczniowie złożyli pamiątkowe kamienie z napisami w języku polskim i hebrajskim.

"Wycieczka zakończyła się przy dawnej restauracji żydowskiej, gdzie uczniowie spróbowali wcześniej przez siebie przygotowanych ciast według przepisów kuchni żydowskiej" - powiedziała PAP nauczycielka języka angielskiego Katarzyna Łaziuk, która opiekowała się uczniami. Według niej, uczniowie urozmaicili wycieczkę quizem dotyczącym wiedzy o dawnej kulturze żydowskiej i specjalnie przygotowaną piosenką o Mińsku (opartą na melodii okupacyjnej piosenki pt. "Warszawo ma").

Jak podkreślił prezes fundacji Andrzej Folwarczny, za tym, by właśnie szkoła z Mińska otrzymała główną nagrodę, przemawiał ponadto fakt, że uczniowie planują rozpoczęcie współpracy z władzami Mińska Mazowieckiego. "Wyrazili oni gotowość, by zająć się nieupamiętnionymi dotąd miejscami, a także przygotować szlak pamięci, którym mogliby wędrować turyści" - wyjaśnił.

Na uroczystej gali, na której wyróżniono także LO im. Stefana Żeromskiego z Żyrardowa (woj. mazowieckie), LO im. Henryka Sienkiewicza z Wrześni (woj. wielkopolskie) oraz Gimnazjum im. gen. Kazimierza Tańskiego w Chmielniku (woj. świętokrzyskie), obok przedstawicieli fundacji, m.in. Henryka Wujca, byli obecni: ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner, naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński.

Fundacja Forum Dialogu między Narodami jest organizacją pozarządową, która od 10 lat zajmuje się dialogiem polsko-żydowskim, działa na rzecz przełamywania wzajemnych stereotypów oraz zbliżenia między Polakami a Żydami. Projekty fundacji obejmują działania edukacyjne, spotkania młodzieży, wymiany międzynarodowe i publikacje. (PAP)

nno/ hes/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)