Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szmajdziński: IPN należy jak najszybciej zlikwidować

0
Podziel się

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński (Lewica)
powiedział, że należy jak najszybciej zlikwidować Instytut Pamięci
Narodowej.

bEiMWEMl

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński (Lewica) powiedział, że należy jak najszybciej zlikwidować Instytut Pamięci Narodowej.

Szmajdziński odniósł się w ten sposób do biograficznej książki o Lechu Wałęsie autorstwa Pawła Zyzaka, 24-letniego historyka z krakowskiego IPN, w której to napisał m.in., że b. przywódca Solidarności był agentem SB i w czasach młodości miał nieślubne dziecko.

Wałęsa w proteście przeciwko publikacji "Lech Wałęsa. Idea i historia" ogłosił na swoim blogu, że rezygnuje z uczestnictwa we "wszelkich rocznicowych uroczystościach i podobnych spotkaniach".

bEiMWEMn

W związku z wypowiedzią b. prezydenta, premier Donald Tusk zaapelował w poniedziałek do pracowników IPN i historyków, aby nie nadużywali oni środków publicznych, gdyż w przyszłości mogą im zostać odebrane. Podkreślił, że IPN ma szansę przetrwać tylko pod warunkiem, że będzie instytucją ideologicznie i politycznie neutralną.

"Lewica ma stanowisko jasne: IPN trzeba zlikwidować, a archiwa przenieść do dyspozycji archiwum państwowego z dostępem dla historyków. Dosyć finansowania takich publikacji i robienia dzikiej lustracji przez pseudohistoryków" - powiedział w poniedziałek PAP Szmajdziński.

W jego ocenie, wypowiedź premiera jest jedynie "miłym dla ucha" życzeniem, z której nic nie wynika.

"Premier nie jest od grożenia IPN-owi, że odbierze im fundusze, lecz od podejmowania decyzji i wskazywania klubowi parlamentarnemu i strukturom rządowym tego, co mają robić" - podkreślił Szmajdziński.

bEiMWEMt

Książka Zyzaka oparta jest na jego obronionej w ubiegłym roku pracy magisterskiej, której promotorem na Uniwersytecie Jagiellońskim był prof. Andrzej Nowak, redaktor naczelny krakowskiego miesięcznika "Arcana". (PAP)

bEiMWEMO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)