Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szósta osoba z zarzutami i kolejny zatrzymany ws. pobicia na plaży w Gdyni

0
Podziel się

latka
#

bErYPGwl

latka #

04.09. Gdańsk (PAP) - 19-letni mieszkaniec Śląska usłyszał w środę zarzut udziału w pobiciu obywateli Meksyku na plaży w Gdyni. To już szósta osoba z zarzutami w tej sprawie; dwóch podejrzanych aresztowano. Śląska policja zatrzymała też siódmego podejrzewanego.

O przedstawieniu w środę 19-letniemu mieszkańcowi małej miejscowości na Śląsku zarzutów poinformował PAP rzecznik prasowy gdyńskiej policji Michał Rusak.

bErYPGwn

W środę po południu Witold Niesiołowski, szef gdyńskiej prokuratury, która prowadzi śledztwo ws. pobicia meksykańskich marynarzy, poinformował, że śledczy wystąpili do sądu z wnioskiem o areszt dla mężczyzny. Sprawcami pobicia, do którego doszło 18 sierpnia, byli głównie kibice Ruchu Chorzów.

Rusak poinformował też, że śląska policja zatrzymała w środę kolejną już - siódmą osobę podejrzewaną w sprawie. Jest to 27-letni mieszkaniec Katowic. Mężczyzna zostanie przewieziony do Gdyni i prawdopodobnie w czwartek doprowadzony do tutejszej prokuratury.

Łącznie z 19-latkiem, któremu postawiono zarzuty w środę, w sprawie podejrzanych jest sześciu mieszkańców Śląska w wieku od 19 do 33 lat. Dwóch z nich zostało aresztowanych, na areszt trzech innych nie zgodził się gdyński sąd; prokuratura złożyła zażalenia na te decyzje do gdańskiego sądu okręgowego. Podejrzanym grozi kara do trzech lat więzienia.

Rusak poinformował, że policja nadal szuka innych osób, które mogły brać udział w zajściu; wytypowano jeszcze kilku potencjalnych sprawców.

bErYPGwt

18 sierpnia na plaży w Gdyni grupa Polaków - głównie kibiców Ruchu Chorzów, którzy tego samego dnia wieczorem mieli kibicować swojej drużynie w meczu z Arką Gdynia - pobiła meksykańskich marynarzy. Poszkodowanych zostało dwóch obywateli Meksyku i jeden Polak.

Świadkowie zajścia informowali media o opieszałej reakcji policji na wezwania na plażę. Komendant główny policji oraz komendant wojewódzki w Gdańsku przeprowadzili kontrole w tej sprawie. W efekcie stanowisko stracił zastępca komendanta miejskiego policji w Gdyni, który dowodził operacją zabezpieczenia meczu z Ruchem Chorzów. Komendant główny policji uznał, że mimo wystarczającej liczby policjantów nie skierował on na plażę patroli, które oddziaływałyby prewencyjnie na zgromadzone tam osoby. Komendant zarzucił też policjantom "brak aktywności w zakresie ustalenia i zatrzymania uczestników bijatyki na plaży jeszcze w trakcie pobytu kibiców na samym stadionie bądź też po jego opuszczeniu".

Także kontrola przeprowadzona na poziomie komendy wojewódzkiej wykazała nieprawidłowości: m.in. niektóre zgłoszenia od świadków zdarzeń na plaży nie zostały przekazane do stanowiska dowodzenia. Wszczęto postępowania dyscyplinarne wobec pięciu gdyńskich policjantów, którym zarzucono m.in. niewłaściwe reakcje lub niewłaściwe przekazywanie informacji. Postępowania prowadzi rzecznik dyscyplinarny działający przy komendancie miejskim gdyńskiej policji.

Prokurator generalny Andrzej Seremet wystosował do swoich podwładnych zalecenie, by w sprawach, w których stadionowi chuligani atakują policjantów lub inne osoby, prokuratorzy żądali bezwzględnych kar więzienia. Seremet zobowiązał prokuratorów, by w przypadku gdy stwierdzą, że dany pseudokibic kolejny raz dopuścił się podobnego przestępstwa, zawiadamiać sąd, który wcześniej skazał tę osobę, aby odwiesić wymierzoną wtedy karę. (PAP)

bErYPGwu

aks/ bos/ mow/

bErYPGwO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)