Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szwajcaria: Znaczny wzrost wartości eksportu zegarków

0
Podziel się:

Związek Szwajcarskiego Przemysłu Zegarkowego poinformował w czwartek, że
wartość eksportu zrzeszonych w nim firm wyniosła w I półroczu br. 10,1 mld franków, co w porównaniu
z analogicznym okresem roku ubiegłego oznacza wzrost o 16,4 proc.

Związek Szwajcarskiego Przemysłu Zegarkowego poinformował w czwartek, że wartość eksportu zrzeszonych w nim firm wyniosła w I półroczu br. 10,1 mld franków, co w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego oznacza wzrost o 16,4 proc.

Pierwsze miejsce na liście importerów zajął Hongkong, który dokonał zakupów na łącznie 2,175 mld franków - o 25,7 proc, więcej niż rok wcześniej. Za nim uplasowały się Stany Zjednoczone (1,074 mld franków, wzrost o 18,3 proc.) i Chiny (834 mln franków, wzrost o 16,2 proc.).

Większość eksportu branży stanowiły zegarki na rękę, których w I półroczu sprzedano za granicę za łącznie 9,5 mld franków - czyli za 16,9 proc. więcej niż od stycznia do czerwca 2011 roku. W wymiarze konkretnym było to 14,1 mln sztuk, co oznacza wzrost o tylko 1,4 proc.

Największą dynamikę sprzedaży odnotowano w odniesieniu do zegarków z metali szlachetnych, a wartość wyeksportowanych zegarków złotych niemal dorównała wartości zegarków ze stali - przy oczywiście nieporównywalnych ich konkretnych ilościach. Jak zaznaczyło stowarzyszenie, fenomen ten zawdzięczać należy przede wszystkim wzrostowi cen materiałów.

Najbardziej, bo aż o 25,4 proc. zwiększyła się wartość eksportu zegarków najdroższych, o cenach wywozowych powyżej 3 tys. franków. W przypadku przedziału cenowego od 500 do 3 tys. franków wzrost wyniósł 3,4 proc. W porównaniu z I półroczem 2011 roku liczba sprzedanych za granicę zegarków o cenach od 200 do 500 franków wzrosła o 11 proc., natomiast w kategorii zegarków najtańszych, kosztujących poniżej 200 franków, odnotowano spadek o 1,9 proc. (PAP)

dmi/ ro/

11856255 int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)