Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
szwecja
28.04.2008 15:45

Szwecja bazą terroryzmu

Powstała tam sieć niebezpiecznych terrorystycznych komórek - ostrzega policja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Szwedzka Policja Bezpieczeństwa (Sapo) ostrzega, że Szwecja stała się bazą rekrutacyjną, logistyczną oraz finansową islamskiego terroryzmu.

Jak oświadczyła w wywiadzie radiowym Malena Rembe, główny analityk wydziału antyterrorystycznego Sapo, w kraju znajdują się ośrodki, w których powstają plany operacji terrorystycznych przeciwko innym państwom. - _ Dysponujemy na to dowodami _ - podkreśliła Rembe nie wchodząc w szczegóły.

Jej zdaniem sieć terrorystycznych komórek powiązanych z Al-Kaidą za główny cel swych działań obrała obecnie Europę, a nie Stany Zjednoczone. Można więc być pewnym, że plany powstające w jej szwedzkich ekspozyturach są w pierwszym rzędzie skierowane przeciwko takim państwom jak Wielka Brytania, Holandia, Hiszpania i Dania.

Dla samej Szwecji nie stanowi to bezpośredniego zagrożenia, lecz sytuacja może w każdej chwili ulec zmianie - mówiła Rembe. Wówczas istniejąca już w kraju infrastruktura terrorystyczna łatwo zagrozi również Szwecji, podobnie jak i innym krajom pozostającym obecnie na marginesie zainteresowań terrorystów.

Jak wynika z danych Policji Bezpieczeństwa, istniejące w Szwecji ekstremistyczne środowiska islamskie mają bardzo silne powiązania międzynarodowe. Ze szczególną uwagą Sapo traktuje związki tych kręgów z Afganistanem i Pakistanem. Dlatego uważnej obserwacji podlegają liczne osoby wyjeżdżające do tych właśnie krajów - powiedziała Malena Rembe.

Tagi: szwecja, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz