Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szwecja: Największe mrozy od ponad 40 lat

0
Podziel się

W nocy ze środy na czwartek na północy Szwecji temperatura spadła do 40,8
stopnia poniżej zera. Takich mrozów nie było tu od 1966 roku.

bEhRSRpN

W nocy ze środy na czwartek na północy Szwecji temperatura spadła do 40,8 stopnia poniżej zera. Takich mrozów nie było tu od 1966 roku.

Instytut Meteorologiczny SMHI codziennie informuje o nowych rekordach zimna, jakie padają tej zimy w Szwecji. W nocy z wtorku na środę najniższą temperaturę, minus 38,8 stopnia, zanotowano w miejscowości Hemavan na północy Szwecji, a 24 godziny później termometry wskazały tam nowy rekord - minus 40,8 stopnia.

Siarczyste mrozy dokuczają zwłaszcza mniej przyzwyczajonym do niskich temperatur mieszkańcom środkowej Szwecji. W popularnym kurorcie narciarskim Are, gdzie na świąteczny wypoczynek przyjechało wielu Szwedów - 6 stycznia był dniem wolnym od pracy, temperatura spadła poniżej 30 stopni, co uniemożliwiało swobodną jazdę na nartach.

bEhRSRpP

Niemal w całej Szwecji występują lokalne problemy z prądem. Tysiące mieszkańców regionu Dalarna, ale też podsztokholmskich gmin narzekało na przerwy w dostawach energii. Kłopoty są też z transportem, spore opóźnienia mają regionalne pociągi.

Arktyczne mrozy mają utrzymać się w Skandynawii do piątku, w weekend spodziewane jest ocieplenie. W środkowej Szwecji temperatura wyniesie od 15 do 25 stopni poniżej zera.

Daniel Zyśk (PAP)

zys/ cyk/ ap/

bEhRSRqq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)