Notowania

wiadomości
17.12.2013 17:02

Szwecja: Powstanie czwarta część trylogii kryminalnej "Millennium"

Szwedzki pisarz David Lagercrantz będzie autorem czwartej części "Millennium", słynnej trylogii kryminalnej Stiega Larssona - poinformowało we wtorek wydawnictwo Norstedts, z którym związany był zmarły w 2004 roku twórca bestselleru.

Podziel się
Dodaj komentarz

Szwedzki pisarz David Lagercrantz będzie autorem czwartej części "Millennium", słynnej trylogii kryminalnej Stiega Larssona - poinformowało we wtorek wydawnictwo Norstedts, z którym związany był zmarły w 2004 roku twórca bestselleru.

Powieść ma zostać wydana w sierpniu 2015 roku, w 10. rocznicę ukazania się pierwszej książki z serii "Millennium".

"To będzie książka oparta na świecie znanym z trylogii Stiega Larssona, ale nowy autor będzie mógł stworzyć coś własnego" - twierdzi Susanna Romanus z wydawnictwa Norstedts.

"Jestem w trakcie pracy nad powieścią, to zadanie jest świetną zabawą" - podkreśla David Lagercrantz.

Pisarz opublikował w 2011 roku biografię piłkarza Zlatana Ibrahimovica (w Polsce pod tytułem "Ja, Ibra"). Książka, podobnie jak "Millennium", okazała się sukcesem i została sprzedana w milionach egzemplarzy w kilkunastu krajach.

Informację o kontynuacji słynnej serii kryminalnej skrytykowała wieloletnia partnerka Stiega Larssona, Eva Gabrielsson. "To tak jakby pozwolić pisarzowi pracującemu na zlecenie gwiazd dopisać kolejne przygody Pippi Langstrump Astrid Lindgren" - skomentowała.

Gabrielsson, która nie miała ślubu z Larssonem, bezskutecznie próbowała dowieść, że należy jej się spadek po pisarzu, w tym prawa autorskie do książek. Ostatecznie jednak przypadły one bratu i ojcu Stiega Larssona.

Partnerka pisarza, a także jego przyjaciel dziennikarz Kurdo Baksi, twierdzili również, że istnieje pozostawiona przez Larssona niedokończona czwarta część "Millennium". Tej wersji zaprzeczyło wydawnictwo Norstedts. Z domniemanych zapisków pisarza nie będzie korzystać David Lagercrantz.

Autor powieściowego cyklu "Millennium", szwedzki dziennikarz i pisarz Stieg Larsson, zmarł nagle na zawał serca w listopadzie 2004 roku w Sztokholmie w wieku 50 lat.

Pierwsza powieść z cyklu "Millennium", książka "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet", ukazała się w Szwecji rok po śmierci autora. W roku 2006 pośmiertnie przyznano za nią Larssonowi prestiżową nagrodę literacką Szklanego Klucza za najlepszą skandynawską powieść kryminalną. Drugą część trylogii, pod tytułem "Dziewczyna, która igrała z ogniem", wydano w Szwecji w 2006 roku, część trzecia - "Zamek z piasku, który runął" - ukazała się w roku 2007.

Wszystkie trzy książki stały się szybko bestsellerami na całym świecie i sprzedały się w 75 mln egzemplarzy w 50 krajach. W Polsce seria ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarna Owca.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ ap/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz