Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szwecja: Umorzone śledztwo w sprawie koniny w klopsikach sieci IKEA

0
Podziel się:

Szwedzka prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie koniny wykrytej wiosną w
klopsikach sprzedawanych przez sieć IKEA. Inne przypadki obecności w żywności końskiego mięsa,
zamiast wołowiny, nie zostały nawet zgłoszone organom ścigania - pisze gazeta "Svenska Dagbladet".

Szwedzka prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie koniny wykrytej wiosną w klopsikach sprzedawanych przez sieć IKEA. Inne przypadki obecności w żywności końskiego mięsa, zamiast wołowiny, nie zostały nawet zgłoszone organom ścigania - pisze gazeta "Svenska Dagbladet".

Ślady koniny zostały wykryte w klopsikach sprzedawanych przez koncern IKEA w Szwecji oraz innych krajach (w Polsce jako mrożone), a produkowanych przez szwedzkie przedsiębiorstwo Dafgard. W związku z aferą firma Dafgard złożyła doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez dostawcę mięsa, Globe Foods ze Sztokholmu. "Firma, która sprzedała mięso, podczas kontroli okazała odpowiednią dokumentację, więc nie ma już wobec niej dalszych podejrzeń" - powiedziała "Svenska Dagbladet" prokurator Anita Kjellen.

Prezes Globe Foods Marcus Josberg twierdził w marcu, że końskie mięso mogło trafić do jego firmy od poddostawcy z Polski. W rozmowie ze szwedzką agencją prasową TT zapowiedział wówczas, że złoży w tej sprawie doniesienie w Polsce. Jak podaje "Svenska Dagbladet", ostatecznie tego nie zrobił.

Marcus Josberg odmówił PAP podania nazwy producenta mięsa z Polski. Według "Svenska Dagbladet" również inne przypadki obecności w żywności końskiego mięsa zamiast deklarowanej wołowiny nie zostały zgłoszone organom ścigania. Ostatecznie wbrew wcześniejszej zapowiedzi nie zdecydował się na to nawet szwedzki Urząd ds. żywności Livsmedelsverket. Po wykryciu afery z koniną doniesienia na dostawcę mięsa firmę Comigel nie złożył także koncern Findus, który zmuszony był wycofać ze sklepów produkowane przez siebie mrożone lasagne. "Zdaliśmy sobie sprawę, że długi proces prawny kosztowałby nas dużo czasu i pieniędzy. Comigel ma wielu podwykonawców, to jest długi łańcuch" - powiedziała "Svenska Dagbladet" rzecznik Findus Annika Mohlin. "Zerwaliśmy z nimi współpracę" - dodała. (PAP)

zys/ je/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)