Notowania

wiadomości
29.03.2011 14:00

Szwecja wyśle samoloty do Libii

Szwecja wesprze operację NATO w Libii wysyłając samoloty myśliwskie Gripen - postanowił we wtorek rząd na nadzwyczajnym posiedzeniu. Decyzję musi jeszcze zatwierdzić parlament, ale większość posłów ją popiera.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Szwecja wesprze operację NATO w Libii wysyłając samoloty myśliwskie Gripen - postanowił we wtorek rząd na nadzwyczajnym posiedzeniu. Decyzję musi jeszcze zatwierdzić parlament, ale większość posłów ją popiera. *

"Dziś rano otrzymaliśmy oficjalną prośbę sekretarza generalnego NATO o wsparcie operacji wojskowej w Libii" - powiedział premier Szwecji Fredrik Reinfeldt. "Jesteśmy na to gotowi" - dodał.

Rząd zaproponował, aby do Libii wysłać na okres 3 miesięcy maksymalnie 8 samolotów Gripen, jeden samolot transportowy Hercules oraz jeden zwiadowczy. Według założeń samoloty mają być wykorzystane do kontroli strefy zakazu lotów, a nie do ataków na cele naziemne czy działań wojennych.

Koszt operacji, w której ma wziąć udział do 130 wojskowych, nie powinien przekroczyć 200 mln szwedzkich koron (ok. 20 mln euro).

Szwedzkie samoloty są już gotowe do startu na lotnisku w Ronneby na południu kraju.

Decyzję rządu musi jeszcze zatwierdzić parlament; ma to się stać w ciągu kilku dni. Wygląda na to, że nie będzie z tym problemu, zaangażowanie Szwecji w operację NATO w Libii popiera bowiem największe ugrupowanie opozycyjne - Partia Socjaldemokratyczna.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ ro/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz