Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szwedzi skarżą do ETS rozporządzenie UE preferujące polskie firmy

0
Podziel się:

Największy szwedzki związek pracowników branży budowlanej Byggnads
zaskarżył we wtorek do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości rozporządzenie UE, dzięki któremu
polskie firmy, działające na szwedzkim rynku, podlegają korzystniejszym przepisom.

Największy szwedzki związek pracowników branży budowlanej Byggnads zaskarżył we wtorek do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości rozporządzenie UE, dzięki któremu polskie firmy, działające na szwedzkim rynku, podlegają korzystniejszym przepisom.

Chodzi o przepisy umożliwiające działalność polskim firmom w krajach Unii Europejskiej na zasadzie oddelegowania pracowników na okres maksymalnie dwóch lat. W takich przypadkach polski pracodawca w Szwecji podlega polskim przepisom i potrąca z pensji pracownika składki socjalne w wysokości 21,47 proc. pensji brutto. Zazwyczaj szwedzki pracodawca ponosi wyższe obciążenia, na składki pracującego Szweda musi płacić 31,42 proc.

Według związku pracowników branży budowlanej Byggnads można mówić o nieuczciwej konkurencji i dumpingu, dlatego jego przedstawiciele postanowili zaskarżyć unijne rozporządzenie w sprawie zabezpieczenia społecznego do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Ich zdaniem firmy powinny stosować prawo kraju, w którym funkcjonują.

Szwedzki związek liczy na poparcie Komisji Europejskiej oraz szwedzkiego rządu, który ostatnio jednak opowiadał się za liberalizacją rynku pracy.

Z badań związku zawodowego Byggnads wynika, że w 2010 roku zagraniczni pracownicy - w tym Polacy - stanowili aż 45 proc. siły roboczej największych szwedzkich inwestycji infrastrukturalnych.

Przedstawiciele związku twierdzą, że "dalsza obecność tańszych firm z zagranicy praktycznie już wyeliminowała małe i średnie szwedzkie przedsiębiorstwa". Nie mają one szans w przetargach z koncernami angażującymi podwykonawców m.in. z Polski.

Daniel Zyśk (PAP)

zys/ amac/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)