Notowania

Tadeusz Mazowiecki o pogorszeniu stosunków polsko-litewskich. "Absurdalne!"

Były premier jest zdumiony pogarszającymi się stosunkami polsko-litewskimi i uważa, że nie ma powodów, by dalej się tak działo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Były premier jest zdumiony pogarszającymi się stosunkami polsko-litewskimi i uważa, że nie ma powodów, by dalej się tak działo. Mazowiecki odwiedził ośrodek _ Pogranicze _ w Sejnach (Podlaskie), który obchodzi 22-lecie istnienia.

Zdaniem Mazowieckiego pogarszanie się stosunków polsko-litewskich jest _ absurdalne, nie ma żadnego realnego powodu, żeby je pogarszać, a jest wiele powodów, żeby je polepszać _ - zaznaczył. _ - Mamy wspólne interesy, wspólne cele, dużo wartości ze wspólnej tradycji, to próbujmy ożywić, a nie pogarszać wzajemne stosunki _ - mówił Mazowiecki.

Dodał, że relacje te nie pogorszyły się w terenie, _ pogorszyły trochę na górze i to wymaga poprawy _.

W ubiegłym tygodniu prezydent Bronisław Komorowski przyjechał do Sejn i do Puńska, nazywanego stolicą Litwinów w Polsce, by spotkać się z przedstawicielami mniejszości litewskiej w Polsce. W jedynym w Polsce Liceum Ogólnokształcącym z litewskim językiem nauczania spotkał się z młodzieżą, z którą rozmawiał o tolerancji, edukacji, prawach i roli mniejszości narodowych w Europie.

Przyczyną pogarszających się stosunków polsko-litewskich jest coraz trudniejsza sytuacja mniejszości polskiej na Litwie, która skarży się m.in. na ustawę oświatową, która zakłada daleko idące, niekorzystne dla polskiej mniejszości zmiany. Najwięcej kontrowersji wzbudza ujednolicenie egzaminu maturalnego z języka litewskiego we wszystkich szkołach na Litwie.

O stosunkach polsko-litewskich czytaj więcej w Money.pl
Prezydent: "Nie dyskryminujmy się na wzajem" Dla każdej mniejszości narodowej sprawą fundamentalną jest istnienie, w dobrej kondycji, szkolnictwa narodowego.
Polacy chcą nowej atomówki u sąsiadów Polska wykazuje chęć powrotu do projektu budowy siłowni atomowej na Litwie - informują litewskie media.
Rura za pół miliarda euro. Z Polski na... Zakończono prace związane z analizą ekonomiczną budowy połączenia gazowego Polska-Litwa.
Nasi sąsiedzi wyraźnie wolą Rosję od Polski 37 proc. mieszkańców Litwy uważa, że głównym zadaniem polityki zagranicznej kraju powinno być polepszenie stosunków z Rosją.
Tagi: stosunki polsko-litewskie, bronisław komorowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz