Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tajlandia: Antyrządowi demonstranci rozpoczęli blokadę Bangkoku

0
Podziel się:

Antyrządowi demonstranci rozpoczęli w poniedziałek
blokadę stolicy Tajlandii, Bangkoku, przejmując kontrolę nad głównymi skrzyżowaniami. Premier
Yingluck Shinawatra zaprosiła liderów protestów i partii politycznych do omówienia kwestii terminu
wyborów.

Antyrządowi demonstranci rozpoczęli w poniedziałek blokadę stolicy Tajlandii, Bangkoku, przejmując kontrolę nad głównymi skrzyżowaniami. Premier Yingluck Shinawatra zaprosiła liderów protestów i partii politycznych do omówienia kwestii terminu wyborów.

Do tej pory rząd twierdził, że przełożenie przedterminowych wyborów, planowanych na 2 lutego, jest niemożliwe z punktu widzenia konstytucji. Jednak państwowa komisja wyborcza nie wyklucza odłożenia głosowania, a jeden z jej członków podał termin 4 maja.

Główna partia opozycyjna bojkotuje lutowe wybory, które premier Yingluck rozpisała, aby doprowadzić do złagodzenia napięć; zwycięstwo Yingluck w tych wyborach jest niemal przesądzone.

Antyrządowi demonstranci, blokujący w poniedziałek ulice stolicy, wstrzymali ruch samochodowy w głównej dzielnicy biznesowej. Demonstranci wznieśli barykady i przejęli kontrolę nad głównymi skrzyżowaniami. Wielkim demonstracjom, które mogą potrwać nawet kilka tygodni, towarzyszy atmosfera festynu. Protestujący w koszulkach z hasłem "Shutdown Bangkok" gwizdali w gwizdki, powiewali flagami Tajlandii i rozkładali na chodnikach piknikowe koce.

Władze rozmieściły ok. 18 tys. funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa mających pilnować porządku.

W nocy z niedzieli na poniedziałek nieznany sprawca otworzył ogień do demonstrantów przed kompleksem rządowym; mężczyznę z raną szyi przyjęto do pobliskiego szpitala. W drugim z incydentów w poniedziałek rano ostrzelano siedzibę opozycyjnej Partii Demokratycznej, ale nikt nie został poszkodowany.

Protestujący, którzy rozpoczęli kampanię w listopadzie 2013 roku, chcą czasowego zastąpienia rządu Yingluck Shinawatry "radą ludową", której zadaniem byłoby wprowadzenie reform ocenianych jako niezbędne do ukrócenia korupcji w polityce.

Demonstracje rozpoczęły się, gdy rząd poparł projekt ustawy amnestyjnej, która mogłaby umożliwić powrót do Tajlandii Thaksina Shinawatry - byłego premiera, a zarazem brata obecnej premier - skazanego w 2008 roku na więzienie za korupcję.

Yingluck Shinawatra jest dość powszechnie postrzegana jako reprezentantka interesów swego przebywającego poza krajem brata, który za jej pośrednictwem wywiera wpływ na politykę rządu.(PAP)

ksaj/ ro/

15473640 15473876 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)