Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tajlandia: Kilkanaście ofiar starć, Polak lekko ranny

0
Podziel się

#
informacja o stanie rannego Polaka
#

bEggwXAR

# informacja o stanie rannego Polaka #

15.05. Bangkok (PAP/AFP, Reuters) - W czasie piątkowych starć antyrządowych demonstrantów z tajlandzkim wojskiem w Bangkoku lekko ranny został Polak, ale jego życiu nic nie zagraża; został już wypisany ze szpitala - powiedziała PAP konsul Karolina Kowalczyk-Sabat. W zamieszkach zginęło 16 osób.

Według agencji AFP, wszyscy zabici to obywatele Tajlandii. W gwałtownych walkach na ulicach Bangkoku rannych zostało ponadto w piątek ok. 140 osób. Wśród nich jest trzech obcokrajowców - poza Polakiem Birmańczyk i kanadyjski kamerzysta telewizji France 24.

bEggwXAT

Żołnierze użyli gazu łzawiącego, a następnie gumowych kul wobec osób demonstrujących na trasie prowadzącej do obozowiska uczestników protestu w centrum bankowo-handlowym Bangkoku. Przez kilka godzin demonstranci usiłowali nie dopuścić żołnierzy do tego okupowanego od pięciu tygodni głównego miejsca protestu.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wezwał w piątek strony konfliktu do rozwiązania go na drodze pokojowej i zaprzestania przemocy.

Celem piątkowej operacji było "wywarcie presji na manifestantów, aby powrócili do negocjacji" z rządem - poinformował agencję AFP tajlandzki minister obrony generał Prawit Wongsuwon.

Liderzy demonstrantów oskarżyli premiera Abhisita Vejjajivę o zapoczątkowanie "wojny domowej" oraz zażądali wycofania wojsk z okupowanej przez nich dzielnicy.

bEggwXAZ

Były premier, Thaksin Shinawatra, obalony w 2006 roku, zaapelował do władz, aby wycofały wojsko i podjęły na nowo negocjacje z demonstrantami, zwanymi od koloru stroju "czerwonymi koszulami". "Uważam, że rozwiązanie polityczne wciąż jest możliwe; premier może uniknąć większej liczby ofiar i ocalić nasz kraj" - napisał Thaksin w komunikacie, który przekazał jego doradca prawny w Bangkoku.

Demonstracje w tajlandzkiej stolicy zapoczątkowali przed dwoma miesiącami właśnie zwolennicy Thaksina, który w czasie swych rządów próbował wprowadzać pewne reformy na rzecz uboższych warstw ludności.

W sumie w starciach, do których doszło w ostatnich tygodniach, zginęło w Bangkoku ok. 30 osób, a ponad 900 zostało rannych. W sobotę rano AFP poinformowała o trzech kolejnych ofiarach śmiertelnych. (PAP)

fit/ ksaj/ tot/

bEggwXBa

6238951, 6238950, 6238883,6238990, arch.

bEggwXBu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)