Notowania

wiadomości
23.08.2013 11:52

Tarnobrzeg: 6. Festiwal Piosenki Żeglarskiej Nowy brzeg - Nowa fala

Regaty, koncerty, a dla najmłodszych gry i zabawy z wodą znajdą się w programie Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Nowy brzeg - Nowa fala, którego 6. edycja rozpocznie się w sobotę w Tarnobrzegu (Podkarpackie).

Podziel się
Dodaj komentarz

Regaty, koncerty, a dla najmłodszych gry i zabawy z wodą znajdą się w programie Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Nowy brzeg - Nowa fala, którego 6. edycja rozpocznie się w sobotę w Tarnobrzegu (Podkarpackie).

Impreza tradycyjnie odbędzie się nad brzegiem Jeziora Tarnobrzeskiego, (dawniej Zalew Machowski).

Muzyczną, czyli właściwą część festiwalu poprzedzają regaty, które rozpoczęły się w piątek i potrwają do niedzieli. Młodzi zawodnicy, którzy przybyli nad Jezioro Tarnobrzeskie z wielu zakątków kraju, m.in. z Małopolski, woj. lubelskiego czy Podkarpacia zmagają się w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików grupy B oraz w regatach Optymistów (grupa A i B) w ramach Pucharu Polski.

Jak poinformowała PAP zastępca dyr. festiwalu Monika Zając dla festiwalowej publiczności zagrają i zaśpiewają najlepsze polskie szantowe zespoły. Wśród nich znajdą się muzycy, którzy już gościli na tej imprezie, tacy jak EKT Gdynia, Mechanicy Szanty czy zespół Drake. Pojawią się też artyści, którzy po raz pierwszy zagrają na festiwalu Nowy brzeg - Nowa fala. Będzie to Orkiestra Samanta, Słodki Całus od Buby, Poszedłem na Dziób i Yank Shippers.

Specjalną niespodziankę organizatorzy przygotowali dla dzieci; na scenie w sobotnie popołudnie zagra dla nich zespół Yank Shippers, który zaprezentuje specjalny program dla maluchów, a w niedzielę wystąpią przedszkolaki z Tarnobrzega. Ponadto najmłodsi uczestnicy zabawy będą mogli zaglądnąć do specjalnego laboratorium Tarnobrzeskich Wodociągów, w którym prezentowane będą doświadczenia, gry i zabawy z wodą. Organizatorami imprezy są: Jacht Klub Kotwica i miasto Tarnobrzeg.

Festiwal Piosenki Żeglarskiej Nowy Brzeg - Nowa Fala po raz pierwszy został zorganizowany w 2008 roku. Jego celem było podtrzymanie tradycji zapoczątkowanej przez pierwszy tarnobrzeski klub żeglarski, propagujący kulturę marynistyczną i żeglarstwo. Idea imprezy zrodziła się wraz z budową Jeziora Tarnobrzeskiego - drugiego po Solinie, największego na Podkarpaciu, sztucznego zbiornika wodnego o powierzchni ponad 500 hektarów. Istotne znaczenie miała też reaktywacja w 2002 roku żeglarskiego stowarzyszenia pod nazwą Jacht Klub Kotwica.

"Festiwal jest imprezą wielowątkową, w czasie której możemy pokazać to co najlepsze i najpiękniejsze w tej kulturze: ducha walki sportowej, pokory w rywalizacji z żywiołem, współpracę, żeglarską biesiadę przy dźwiękach piosenki żeglarskiej i szant - typowych pieśni pracy" - wyjaśnił pomysłodawca imprezy Tadeusz Gospodarczyk, ówczesny komandor klubu.

Patronat honorowy nad festiwalem objęli: prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz, starosta tarnobrzeski Krzysztof Pitra i burmistrz Baranowa Sandomierskiego Jacek Hynowski. (PAP)

api/ ula/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz