Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarnów: Krypta biskupów w Bazylice Katedralnej otwarta do zwiedzania

0
Podziel się

W dniu Wszystkich Świętych została otwarta dla odwiedzających krypta w
Bazylice Katedralnej w Tarnowie, gdzie spoczywają tarnowscy biskupi. Będzie ona dostępna dla
wiernych przez cały listopad.

bEpDemcB

W dniu Wszystkich Świętych została otwarta dla odwiedzających krypta w Bazylice Katedralnej w Tarnowie, gdzie spoczywają tarnowscy biskupi. Będzie ona dostępna dla wiernych przez cały listopad.

Jak poinformował proboszcz katedry ks. Stanisław Salaterski, krypta biskupów tarnowskich otwierana jest każdego roku z okazji uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. To jedyna krypta w katedrze, którą można zwiedzać. W podziemiach świątyni jest w sumie siedem krypt.

Proboszcz zauważył, że odwiedzanie krypty tarnowskiej bazyliki stało się już tradycją wśród mieszkańców tego miasta. Miejsce to będą mogły zwiedzać wycieczki szkolne oraz wierni, którzy chcą pomodlić się w intencji spoczywających tam duchownych, a także swoich bliskich zmarłych.

bEpDemcD

W krypcie biskupów spoczywają: ks. Andrzej Tarło - prepozyt kolegiaty katedralnej zmarły w 1642 roku, biskup Józef Grzegorz Wojtarowicz - biskup tarnowski w latach 1840 - 1850 oraz arcybiskup Jerzy Ablewicz - biskup tarnowski w latach 1962 - 1990.

W 2009 r. do krypty sprowadzono szczątki dwóch biskupów tarnowskich Franciszka Lisowskiego (zm. 1939 r.) i Jana Stepy (zm. 1959 r.). Podczas przeprowadzonych wtedy prac ujednolicono dwa kamienne sarkofagi, wzmocniono konstrukcję oraz wybudowano dodatkowe grobowce. W krypcie będą w przyszłości chowani biskupi tarnowscy.

"W krypcie biskupów możemy się też pomodlić w intencji kapłanów, którzy przez wieki pracowali w katedrze a których szczątki spoczywają poniżej trumien biskupów" - zaznaczył ks. Salaterski.

W podziemiach Bazyliki Katedralnej w Tarnowie jest siedem krypt, oprócz krypty biskupów, m.in. rodzin Ostrogskich i Tarnowskich. Tylko jedna z nich jest otwierana. Pozostałe krypty po badaniach przeprowadzonych w latach 1982-1983 nie są udostępniane.

bEpDemcJ

Początki krypty biskupów sięgają XV wieku. Było to miejsce wiecznego spoczynku kapłanów należących do kapituły kolegiackiej w Tarnowie, utworzonej w 1400 r. przez bpa Piotra Wysza oraz kapłanów pracujących przy kolegiacie. (PAP)

rgr/ mhr/

bEpDemde
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)