Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tatarzy, Romowie, Wspólnota Kazachska przesyłają kondolencje

0
Podziel się:

Tatarzy, polscy Romowie, Wspólnota Kazachska przesyłają kondolencje w
związku z sobotnią katastrofą samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.

Tatarzy, polscy Romowie, Wspólnota Kazachska przesyłają kondolencje w związku z sobotnią katastrofą samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.

Kondolencje z powodu katastrofy przesyłają Polakom m.in. Tatarzy z Tatarstanu oraz Krymu - poinformował rzecznik prasowy Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce Musa Czachorowski. Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Związku Zjednoczonych Stowarzyszeń Wszechświatowy Kongres Tatarów Rinat Zakirow przekazał na ręce prezesa Narodowego Centrum Kultury Tatarów RP w Gdańsku Jerzego Dżirdżisa Szahuniewicza pismo, w którym składa wyrazy współczucia od całego tatarskiego narodu.

"Lista poległych członków oficjalnej delegacji najwyższych władz Polski i działaczy społecznych, udających się na uroczystości żałobne w Katyniu, uwidacznia ogromną stratę Polskiego Narodu, niczym drugi Katyń () Okrutna tragedia jednym podstępnym ciosem wydarła z szeregów naszej wspólnej drużyny najlepszych polskich bojowników. I my, Krymscy Tatarzy i Polacy, nieprędko teraz otrząśniemy się po tej strasznej stracie" - czytamy w piśmie.

Kondolencje przesłał również w imieniu polskich Romów prezes Europejskiego Towarzystwa Edukacji i Kultury Romów Don Wasyl Szmidt. "My polscy Romowie, od wieków obywatele Rzeczpospolitej, jesteśmy wstrząśnięci tragedią, jaka dotknęła Naród i Państwo Polskie" - napisał w piśmie udostępnionym PAP. Podkreślił, że Lech Kaczyński był wielkim przyjacielem Romów.

"Jaką naukę przekazuje nam wszystkim ta tragedia, która wydarzyła się w tak symbolicznym miejscu i czasie? Przyjmijmy ją jako Ofiarę złożoną na ołtarzu Prawdy i Pojednania Polaków i Rosjan oraz pojednania nas Polaków między sobą" - napisał Don Wasyl.

Kondolencje płyną także od kazachskiej opozycji. "Polska i świat straciły wielkiego męża stanu, wielkiego patriotę i wielkiego polityka. Prezydent Lech Kaczyński bronił wszystkich pokrzywdzonych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Pomagał i wspierał ludzi walczących w swoich krajach o demokrację i prawa człowieka. Kazachska demokratyczna opozycja straciła wielkiego przyjaciela i obrońcę naszych spraw" - napisali w piśmie przesłanym PAP przedstawiciele demokratycznej opozycji kazachskiej.

Jak poinformował jeden z sygnatariuszy listu Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Kazachska Balli Marzec, opozycja zwróciła się z prośbą do prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa o ogłoszenie żałoby narodowej w Kazachstanie.

Piotr Cykowski z Fundacji Inna Przestrzeń poinformował, że swoje kondolencje dla Narodu Polskiego w liście do premiera Donalda Tuska przekazał również Dalajlama. Dalajlama przypomniał, że miał zaszczyt spotkać prezydenta Kaczyńskiego w czasie swej wizyty w Polsce i wyraził swój podziw dla "oddania zmarłego prezydenta sprawie wolności, demokracji i praw człowieka".(PAP)

akw/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)