Notowania

wiadomości
22.04.2011 12:17

Tatrzańska przyroda budzi się do życia

W Tatrach obudziły się świstaki, kozice niedługo będą rodziły młode, niedźwiedzie uzupełniają zapasy tłuszczu po zimowym śnie. Władze TPN apelują do turystów i narciarzy o poruszanie się tylko po wyznaczonych szlakach i trasach.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W Tatrach obudziły się świstaki, kozice niedługo będą rodziły młode, niedźwiedzie uzupełniają zapasy tłuszczu po zimowym śnie. Władze TPN apelują do turystów i narciarzy o poruszanie się tylko po wyznaczonych szlakach i trasach. *

"W trosce o spokój i bezpieczeństwo tatrzańskich zwierząt, które obecnie przeżywają czas wybudzania się z zimowego snu, apelujemy do turystów i narciarzy o poruszanie się tylko po wyznaczonych trasach" - powiedział PAP dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, Paweł Skawiński.

Zaznaczył, że jednymi z najbardziej wrażliwych na obecność człowieka zwierząt w Tatrach są świstaki, które obecnie budzą z zimowego snu. "W wielu miejscach Tatr świstaki wyszły już z nor z powodu głodu, a nie, jak się powszechnie uważa, z powodu pięknej wiosennej pogody" - wytłumaczył.

Po przebudzeniu świstaki żywią się zapasami siana, które każdego roku gromadzą w norach od początku sierpnia do połowy września. Odbywają też długie wędrówki po śniegu do wytopionych przez słońce miejsc, w których mogą znaleźć zeszłoroczną trawę.

Świstaki bytują m.in. w rejonie Kasprowego Wierchu, dlatego obecnie zwierzęta te muszą znosić w swoim sąsiedztwie obecność narciarzy.

W polskiej części Tatr w koloniach żyje około 200 świstaków. Młode świstaki przychodzą na świat latem, wyprowadzane są z nor około 10 lipca. Przez trzy lata mieszkają z rodzicami, a potem migrują, aby założyć własne kolonie. W jednym miocie rodzi się do sześciu świstaków, dorosły wiek osiąga średnio 30 proc. z nich.

Świstaki to roślinożerne ssaki z rodziny wiewiórkowatych, wielkości dużego kota. Ich futro ma szarobrunatną barwę. Nazwa pochodzi od charakterystycznego świstu, jaki zwierzęta te wydają, gdy są czymś zaskoczone lub zaniepokojone. W Polsce świstaki żyją tylko w Tatrach.(PAP)

szb/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz