Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Teatr na Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera"

0
Podziel się:

Spektakle izraelskiego Nephesh Theatre i nowojorskiego The National Yiddish Theater-Folksbiene oraz premiera sztuki Pawła Passiniego Kukła. Księga Blasku to niektóre teatralne propozycje Warszawy Singera.

Teatr na Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera"
(alexdecarvalho/CC/Flickr)

Spektakle izraelskiego Nephesh Theatre i nowojorskiego The National Yiddish Theater-Folksbiene oraz premiera sztuki Pawła Passiniego _ Kukła. Księga Blasku _ to niektóre teatralne propozycje _ Warszawy Singera _, która odbędzie się od 25 sierpnia do 2 września w stolicy.

Sztuka _ Kukła. Księga Blasku _ Pawła Passiniego jest inspirowana pracami Tadeusza Kantora i tekstami kabalistycznymi, którym będzie towarzyszyć muzyka na żywo i projekcje wideo. Tytułowa Księga Blasku to jeden z najważniejszych tekstów żydowskiego mistycyzmu.

Na deskach Teatru Żydowskiego zobaczymy również spektakl z udziałem wybitnych francuskich aktorek, na podstawie książki Alix Landau-Brijatoff _ Just enough time to pack a few things _ opowiadający poruszającą rodzinną historię. Dialogom towarzyszyć będzie niezwykła muzyka klezmerska, wykonywana na żywo przez klarnecistę Davida Krakauera.

W Warszawie po raz pierwszy gościć będzie izraelski teatr The Nephesh Theatre ze spektaklem _ Gimpel the Fool _ opartym na opowiadaniu Isaaka Singera. To surrealistyczna sztuka o istocie zdrady i walce między dobrem a złem w kontekście wydarzeń politycznych przedwojennej Europy, uzupełniona bogatą ścieżką dźwiękową. Drugim przedstawieniem izraelskiego teatru będzie _ Schneider and Schusters _.

Organizatorzy zapraszają także na teatralną i muzyczną podróż z Rosji przez Paryż do Ameryki, czyli _ Bella. The Colour of Love _ - _ Bella - Kolor miłości _. Muzyczny spektakl w wykonaniu divy jidysz Theresy Tovy oraz pianisty i kanadyjskiego kompozytora Matta Herskowitza, zainspirowany jest życiem Belli Chagall - żony i muzy Marca Chagalla.

The National Yiddish Theater-Folksbiene z Nowego Jorku zaprasza na spektakl muzyczny _ 100 Years of Yiddish Music Theatre _ w wykonaniu izraelsko-amerykańskiej aktorki i piosenkarki Danielli Rabbani oraz znawcy ludowego jidysz, znanej postaci żydowskiego teatru i estrady Zalmena Mlotka.

Na Festiwalu nie zabraknie również wydarzeń przygotowanych przez Teatr Żydowski, wśród których znajdzie się musical _ Ach! Odessa - Mama... _ w reż. Jana Szurmieja, ukazujący półświatek Odessy początku XX w. poprzez historię legendarnego bandyty Beniego Krzyka. Teatr Żydowski zaprezentuje także widowisko muzyczne _ Tradycja _ w reż. Szymona Szurmieja, ukazujące tradycje żydowskie w kontekście kultur od lat z nią związanych: polskiej, cygańskiej i rosyjskiej z towarzyszeniem pieśni chasydzkich i tańców charakterystycznych dla tych narodów.

Podczas _ Warszawy Singera _ premierę będą miały również specjalnie zrealizowane z myślą o festiwalu małe formy teatralne. Magda Gnatowska przygotowała monodram _ Konstrukcje Debory Vogel. Traktat we wnętrzu i na peryferiach _ w rocznicę śmierci pisarki i muzy Brunona Schultza Debory Vogel. Wśród małych form znajdziemy również _ Polacas Work in progress _ i _ Mandelsztam _ w reż. Doroty Ignatjew. _ Mandelsztam _ to spektakl poetycko-muzyczny, oparty na życiu i twórczości Osipa Mandelsztama, ukazujący dramatyzm ostatniej drogi poety skazanego na powolną śmierć w łagrze.

Zaprezentowana zostanie również sztuka _ Koszałki Opałki _ w reż. Pawła Paszty, powstała na podstawie felietonów młodego Janusza Korczaka, pisanych pod pseudonimem Hen do satyrycznego magazynu _ Kolce _ na przełomie XIX i XX w., przybliżających klimat ówczesnej Warszawy. Na uwagę zasługują również _ Pożegnania '68 _ w reż. Rafała Sisickiego. To poetycka i pełna dramatycznych zwrotów akcji opowieść rozgrywająca się podczas wydarzeń marca 1968 r. Teatr NN zaprezentuje spektakl z cyklu _ Opowieści z Bramy _ w reż. Tomasza Pietrasiewicza.

Na większość wydarzeń obowiązują bezpłatne wejściówki, które rozdawane będą w sierpniu w kasie Teatru Żydowskiego, gdzie będzie możliwy również zakup biletów na część odpłatną festiwalu.

Tegoroczny festiwal, którego organizatorem jest Fundacja Shalom we współpracy z Teatrem Żydowskim, odbędzie się między 25 sierpnia a 2 września, jak co roku w rejonie pl. Grzybowskiego i ul. Próżnej, w kafejkach nad Wisłą oraz na warszawskiej Pradze. Poza atrakcjami muzycznymi i teatralnymi, planowanych jest prawie 200 wydarzeń kulturalnych - wystaw, wykładów, warsztatów, spotkań literackich, pokazów filmowych oraz innych atrakcji. Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym festiwalu _ Warszawa Singera _.

Czytaj więcej o teatrze w Polsce w Money.pl
Kilka spektakli dziennie. Nie ma nudy na Dialogu Byli już Rosjanie, starotestamentowa historia Judyty w wydaniu futuro-rockowym i smutne opowieści o starości włoskiej reżyserki Emmy Dante. Co jeszcze zobaczymy na festiwalu teatralnym Dialog?
Lubisz żużel? Idź do teatru Nad widownią unosi się zapach spalin, a dookoła głośno od ryku szybkich maszyn. Tak wygląda najnowsza propozycja teatralna Jana Klaty. Premiera w Bydgoszczy.
Teatralne Oscary rozdane. Kto zwyciężył? Ceremonia wręczenia prestiżowych nagród Tony miała miejsce w Nowym Jorku.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)