Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie - plany na sezon 2012: 13

0
Podziel się:

"Echa czasu", "Sen nocy letniej", "Don Carlo", "Lady Sarashina", "Projekt
P" - to niektóre premierowe projekty zaplanowane w sezonie 2012/2013 w Teatrze Wielkim-Operze
Narodowej w Warszawie. W nowym sezonie będzie trwała też rewitalizacja gmachu opery.

"Echa czasu", "Sen nocy letniej", "Don Carlo", "Lady Sarashina", "Projekt P" - to niektóre premierowe projekty zaplanowane w sezonie 2012/2013 w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie. W nowym sezonie będzie trwała też rewitalizacja gmachu opery.

Plany warszawskiej sceny na nowy sezon zaprezentowano we wtorek.

Dyrektor naczelny Teatru Wielkiego-Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski zwraca uwagę, że osią koncepcyjną, wokół której budowany jest repertuar najbliższych miesięcy jest "archetyp kobiecości".

"Na scenach Teatru Wielkiego-Opery Narodowej pojawi się galeria kobiet niezwykłych: legendarnych, mitycznych, jak i tych, których mit dopiero pisze współczesność. Manon, Lady Sarashina, Qudsja Zaher, ale i Emilia ze +Sprawy Makropulos+, Księżna Eboli z +Don Carla+... Kobiety tajemnicze, niepokojące, budzące lęk i niekiedy wręcz odrazę; tragiczne, z determinacją przeciwstawiające się losowi i regułom, narzucanym im przez otaczającą rzeczywistość" - zwrócił uwagę Dąbrowski.

Wśród premier znalazły się dwa balety - wieczór baletowy w trzech częściach "Echa czasu" i "Sen nocy letniej".

Wieczór baletowy "Echa Czasu" to prace trzech choreografów z towarzysząca im muzyką współczesną. Brytyjczyk Ashley Page stworzy - specjalnie dla Polskiego Baletu Narodowego - nową pracę choreograficzną do muzyki Johna Adamsa. Krzysztof Pastor pokaże "Movings Rooms" do muzyki Alfreda Schnittkego i Henryka Mikołaja Góreckiego. Jego praca już wcześniej odniosła sukces w wykonaniu Holenderskiego Baletu Narodowwego - podczas Holland Festival 2008. Z kolei William Forsythe w swojej "Artifact Suite" zaprezentuje choreografię do muzyki Bacha i Evy Crossman-Hecht.

W marcu 2013 odbędzie się premiera baletu "Sen nocy letniej" w choreografii Johna Neumeiera. Polski Balet Narodowy zrealizuje ten projekt w kontekście przypadających w 2016 r. obchodów 400-lecia śmierci Williama Szekspira; tym spektaklem otworzy cykl premier szekspirowskich.

Zaplanowano też premiery oper m.in. "Don Carla" Giuseppe Verdiego w reż. Willy'ego Deckera i opery "Lady Sarashina" w reżyserii i choreografii Ushio Amagatsu.

Nowością będzie też "Projekt P". "To szalenie ważne przedsięwzięcie: ma pomóc odnaleźć najlepszych młodych polskich kompozytorów, którzy szukają miejsca dla siebie" - mówił dyrektor artystyczny sceny Mariusz Treliński. Będzie to cykl trzyletni, w każdym roku swe dzieła zaprezentuje dwóch kompozytorów. W 2013 roku będą to Jagoda Szmytka i Wojtek Blecharz.

Wśród planowanych w nowym sezonie recitali jednym z najważniejszych będzie listopadowy koncert Piotra Beczały - z okazji 20-lecia pracy artystycznej śpiewaka, który od 2000 r. stopniowo podbija najważniejsze sceny muzyczne m.in. Covent Garden w Londynie, Opera Bastille w Paryżu, La Scala w Mediolanie, Staatsoper w Monachium, Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

W maju 2013 roku odbędzie się ósma edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Organizowany w cyklu trzyletnim konkurs jest przede wszystkim wielką szansą dla młodych artystów, którzy mają okazję w Warszawie zaprezentować swój talent przed wybitnymi przedstawicielami świata muzyki: międzynarodowym Jury, w skład którego wchodzą znakomici wokaliści, a także autorytety, kształtujące dzisiejsze życie muzyczne - dyrektorzy oper i festiwali, pedagodzy.

Nowy sezon będzie też okresem, w którym odbędzie się rewitalizacja fasady Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Umowę o dofinansowanie kolejnego etapu prac konserwatorskich z unijnych środków podpisał w lutym minister kultury Bogdan Zdrojewski. Prace obejmą również m.in. zabezpieczenie tynków i wykonanie nowych wypraw elewacji, prace konserwacyjne płaskorzeźb, restaurację i konserwację stolarki drzwiowej, okratowania i balustrad tarasów, zakup i instalację systemów bezpieczeństwa oraz instalację sieci sygnalizacyjno-informacyjnej inspicjenta. Projektowi o wartości całkowitej ponad 23 mln zł przyznano dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości ponad 15 mln zł. (PAP)

agz/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)