Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Terence Blanchard i Michał Wróblewski Trio zagrają w Warszawie

0
Podziel się

Jeden z najpopularniejszych trębaczy jazzowych na świecie Terence Blanchard
wystąpi wraz z trio pianisty Michała Wróblewskiego. Koncert odbędzie się 7 listopada w warszawskim
Studio Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

bErJgdnp

Jeden z najpopularniejszych trębaczy jazzowych na świecie Terence Blanchard wystąpi wraz z trio pianisty Michała Wróblewskiego. Koncert odbędzie się 7 listopada w warszawskim Studio Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Terence Blanchard (ur. 1962 r. w Nowym Orleanie) jest jednym z najpopularniejszych amerykańskich trębaczy jazzowych pokolenia "post-davisowskiego", którego najwybitniejszym przedstawicielem jest Wynton Marsalis. Jego kariera zaczęła się w 1986 r., gdy przyszło mu zastąpić Marsalisa - przyjaciela z dzieciństwa - jako głównego trębacza grupy Jazz Messengers, dowodzonej przez słynnego perkusistę Arta Blakeya.

Sławę przyniosła mu muzyka, przygotowana wraz z saksofonistą Branfordem Marsalisem, do filmów Spike'a Lee - "Do The Right Thing" (1989) i "Mo Better Blues" (1990) oraz jego autorskie kompozycje do m.in. obrazów "Malcolm X" (1992) i "25. godzina" (2002). Dziś na koncie ma pracę przy ponad 40 filmach.

bErJgdnr

Jako sideman, występował z takimi artystami jak m.in. Abbey Lincoln, Jay McShann, McCoy Tyner, Herbie Hancock, Dr. John czy Stevie Wonder. Jako lider zadebiutował w 1983 r. albumem "New York Second Line". Od tej pory Blanchard nagrał jeszcze ponad 30 krążków studyjnych, koncertowych, z muzyką filmową oraz albumy poświęcone wielkim jazzu - muzyce Billie Holiday oraz Erica Dolphy'ego. Ostatnia praca trębacza to płyta "Magnetic", wydana w 2013 r.

Michał Wróblewski (ur. 1983) to pianista jazzowy i kompozytor, pochodzący z Gorzowa Wielkopolskiego. Był związany z gorzowską Małą Akademią Jazzu. Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 2010 r., wraz z prowadzonym przez siebie trio, zdobył I nagrodę na konkursie młodych talentów jazzowych Jazz Juniors, odbywającym się w Krakowie. W tym samym roku ukazała się debiutancka płyta zespołu "I Remember". W 2013 r. ukazał się krążek "Jazz i Orkiestra", na której Wróblewski wystąpił w towarzystwie Macieja Obary (saksofon), Michała Jarosa (kontrabas), Michała Miśkiewicza (perkusja) i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Szymona Bywalca.

Wróblewski będzie akompaniował Blanchardowi wraz z kierowanym przez niego trio. Pianiście towarzyszyć będzie kontrabasista Michał Jaros oraz perkusista Paweł Dobrowolski. (PAP)

pj/ abe/

bErJgdnS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)