Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Thatcheryzm przeszedł do historii. To było coś więcej

0
Podziel się:

Z powodu swych "hiperliberalnych idei" była kochana i znienawidzona, w swej ojczyźnie i na świecie.

Thatcheryzm przeszedł do historii. To było coś więcej
(Wikimedia/CC)

_ Konserwatywna rewolucjonistka _,* tak * *włoska prasa * **nazywa zmarłą w poniedziałek byłą premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher. Podkreśla, że z powodu swych _ hiperliberalnych idei _ była kochana i znienawidzona, w swej ojczyźnie i na świecie.

Dziennik _ Corriere della Sera _ pisze, że _ córka sklepikarza naznaczyła całą epokę _ i _ miała temperament odkrywców, awanturników i korsarzy _.

Różniła się od innych, nie zgadzała się z królową Elżbietą II, nie była mniejszą nacjonalistką niż jej partyjni koledzy, ale jej patriotyzm był ludowy, jeśli nie wręcz populistyczny - wymienia gazeta. Przypomina, że we Włoszech mawiano przed 20 laty, że pani Thatcher _ jest gotowa przewrócić Wielką Brytanię na drugą stronę jak skarpetkę _.

_ Thatcheryzm przeszedł do historii, bo było to coś znacznie więcej niż rząd i niewiele mniej niż filozofia _ - podkreśla mediolańska gazeta. Jej publicysta konstatuje, że jako premier _ zmieniła prawicę czyniąc ją popularną _, a ponadto _ odwoływała się do indywidualizmu jako siły napędowej wzrostu i wzbogacenia całego społeczeństwa _.

Na łamach _ Corriere della Sera _ dodaje się, że nie wszystkie jej batalie zakończyły się sukcesem. Przypomniano, że gwałtowne protesty wywołał wprowadzony za jej trzeciej kadencji poll tax, czyli podatek pogłówny, a prywatyzacja brytyjskich kolei przyniosła mizerne rezultaty. Ale, zauważa dziennik, nie można zapominać też o tym, że odrodzenie Londynu jako kosmopolitycznej stolicy światowych finansów to w dużej części zasługa jej rządów.

Mediolańska gazeta stwierdza, że Żelazna Dama nie bała się wzbudzać antypatii, a jednocześnie umiała _ stać się ikoną _.

_ La Repubblica _ przypomina, że Margaret Thatcher była pierwszą kobietą, która stanęła na czele światowej potęgi.

_ Nazywali ją Żelazną Damą, by z niej szydzić, ona uczyniła z tego sztandar _ - podkreśla rzymska gazeta. Przywołuje słowa, jakie usłyszał od niej podczas pierwszego spotkania Michaił Gorbaczow: _ Nienawidzę komunizmu, ale jeśli panu się podoba, niech sobie będzie, pod warunkiem, że zostanie w granicach pańskiego kraju _. Ale to również w nim, wskazuje się w artykule, pierwsza dostrzegła możliwego partnera.

Komentator dziennika nazywa byłą premier _ drugą połówką Ronalda Reagana _. To oni - wskazuje - jako _ żelazna para _ wstrząsnęli światem.

_ Siła Maggie uwiodła w końcu i jej wrogów _ - pisze turyńska _ La Stampa _, według której zbiorowa żałoba, jaka ogarnęła polityków, jej przyjaciół i rywali świadczy o tym, że dzięki sile swego charakteru była najwybitniejszym premierem Wielkiej Brytanii od czasów Winstona Churchilla.

Czytaj więcej w Money.pl
Wałęsa: Ona z uporem dążyła do celu Wałęsa uważa, że Thatcher należała do postaci historycznych, które miały wpływ na losy świata.
_ Siła Maggie uwiodła w końcu i jej wrogów _ Dziennik Corriere della Sera pisze, że Thatcher _ naznaczyła całą epokę i miała temperament odkrywców, awanturników i korsarzy. _
Jonas o kontrowersjach wokół Thatcher Publicysta Andrzej Jonas uważa, że Margaret Thatcher była wybitnym politykiem.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)