Notowania

wiadomości
04.05.2011 17:57

"The Fairy Queen" Henry'ego Purcella w Teatrze Wielkim w Poznaniu

Premierowy spektakl "The Fairy Queen" Henry'ego Purcella wystawi w sobotę poznański Teatr Wielki. Operę reżyseruje Michał Znaniecki.

Podziel się
Dodaj komentarz

Premierowy spektakl "The Fairy Queen" Henry'ego Purcella wystawi w sobotę poznański Teatr Wielki. Operę reżyseruje Michał Znaniecki.

Kierownictwo muzyczne objął Warcisław Kunc. Spektakl produkowany jest we współpracy z Operą na Zamku w Szczecinie.

W spektaklu wystąpią m.in. Iwona Hossa, Małgorzata Olejniczak, Barbara Tritt, Michał Czerniawski i Tomasz Raczkiewicz.

Oryginalne dzieło współistniało z szekspirowskim "Snem nocy letniej" - jako semi-opera korzystało także z dialogów mówionych; w wersji poznańskiej będzie opera "czystą" gatunkowo.

"W tym spektaklu nie mamy poszukiwać konkretnej fabuły w kontekście zdarzenia, które jest opowiadane przez kompozytora od początku do końca. Purcell zrobił pięć w zasadzie osobnych aktów, które mają się nijak do siebie. Dobrze się stało, że Michał Znaniecki znalazł pomysł, jak to dzieło złożyć w całość, ponieważ Purcell w ogóle nie miał takiego zamiaru" - powiedział w środę na konferencji prasowej Warcisław Kunc.

Jak wyjaśnił Michał Znaniecki, w trakcie spektaklu teatralną przestrzenią stanie się cały budynek. "Akcja cały czas będzie prowadzona między publicznością, balkonami, foyer i sceną. Postacie będą się pojawiały w bardzo dziwnych miejscach, żeby osiągnąć w nas takie zadziwienie, jakie kiedyś mieli widzowie teatru barokowego" - tłumaczył.

Warstwa muzyczna dzieła została powierzona zespołowi muzyki dawnej La Tempesta, który specjalizuje się w prezentacji muzyki XVI-XIX wieku.

Przed rokiem Michał Znaniecki wyreżyserował dzieło angielskiego kompozytora epoki baroku w szczecińskiej Operze na Zamku.

"The Fairy Queen" Henry'ego Purcella należy do gatunku maski - formy teatru muzycznego, przeciwstawianego operze włoskiej, który wykorzystuje na równych prawach muzykę, śpiew, pantomimę, taniec i tekst mówiony. (PAP)

rpo/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz