Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TK: niektóre artykuły ustawy o mediach - sprzeczne z konstytucją

0
Podziel się:

Trybunał Konstytucyjny uznał w czwartek, że
część przepisów tzw. ustawy medialnej, jest sprzeczna z
konstytucją. Sędziowie nie uznali całej ustawy za
niekonstytucyjną.

Trybunał Konstytucyjny uznał w czwartek, że część przepisów tzw. ustawy medialnej, jest sprzeczna z konstytucją. Sędziowie nie uznali całej ustawy za niekonstytucyjną.

Ustawa o przekształceniach i zmianach w podziale zadań i kompetencji organów państwowych właściwych w sprawach łączności, radiofonii i telewizji, została uchwalona w grudniu ub. roku. Opozycja zarzucała, że uchwalono ją "na skróty", z pominięciem zasady trzech czytań w Sejmie. Trybunał nie potwierdził tych zarzutów, uznał, że trzy czytania formalnie się odbyły, a sama szybkość uchwalenia ustawy nie może stanowić zarzutu.

RPO zarzucił ustawie m.in. że została uchwalona w trybie pilnym i że zawieszone zostało funkcjonowanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która jest organem konstytucyjnym. Rzecznik zaskarżył też przepis, umożliwiający KRRiT inicjowanie działań w zakresie ochrony etyki dziennikarskiej, powoływanie przewodniczącego KRRiT przez prezydenta, a także uprzywilejowanie nadawców społecznych. Zdaniem posłów SLD i PO, cała ustawa jest niezgodna z konstytucją. (PAP)

wkt/ js/ dsr/

media
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)