Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TNS OBOP: 64 proc. Polaków zadowolonych z członkostwa w UE

0
Podziel się:

Niecałe dwie trzecie Polaków (64 proc.)
pozytywnie ocenia członkostwo Polski w Unii Europejskiej - wynika
z sierpniowego sondażu TNS OBOP, przekazanego we wtorek PAP.
Negatywnie obecność naszego kraju w unijnych strukturach ocenia 8
proc. badanych, a 23 proc. uważa, że członkostwo w UE nie jest ani
czymś dobrym, ani złym.

Niecałe dwie trzecie Polaków (64 proc.) pozytywnie ocenia członkostwo Polski w Unii Europejskiej - wynika z sierpniowego sondażu TNS OBOP, przekazanego we wtorek PAP. Negatywnie obecność naszego kraju w unijnych strukturach ocenia 8 proc. badanych, a 23 proc. uważa, że członkostwo w UE nie jest ani czymś dobrym, ani złym.

Jak wynika z badania, trzy czwarte Polaków (75 proc.) ocenia, że wejście Polski do UE nie wpłynęło na ich życie. Przeciwnego zdania jest 23 proc. badanych - przy czym 17 proc. dostrzega zmiany na korzyść, a 6 proc. wskazuje na ich negatywny charakter.

Najbardziej zadowolone z członkostwa Polski w UE są osoby z wyższym wykształceniem (81 proc.), dobrze sytuowane materialnie (77 proc.) i interesujące się polityką (79 proc.).

Badanie TNS OBOP pokazuje również, że im młodsi są Polacy, tym częściej pozytywnie wypowiadają się na temat naszego członkostwa w Unii Europejskiej: akceptację przynależności do UE wyraża 52 proc. osób w wieku 60 lub więcej lat, 64 proc. czterdziestolatków i aż 75 proc. nastolatków (15-19 lat).

Dwie trzecie społeczeństwa (67 proc.) wyraża przekonanie, że przynależność Polski do struktur unijnych wpłynęła na sytuację naszego kraju. Blisko trzy piąte (58 proc.) badanych stwierdza przy tym zmiany na lepsze. Zmiany na gorsze wskazuje co jedenasty respondent (9 proc.). Co czwarty Polak (27 proc.) nie dostrzega w kraju żadnych zmian związanych z członkostwem w UE.

Ponad dwie trzecie (68 proc.) ankietowanych uważa, że wejście Polski do UE miało wpływ na pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej. Większość (60 proc.) badanych uważa, że unijne członkostwo korzystnie wpłynęło na status Polski w świecie; przeciwnego zdania jest 8 proc. Co czwarty respondent (25 proc.) jest zdania, że wejście do UE nie wpłynęło na międzynarodową pozycję Polski, zaś 7 proc. nie ma na ten temat zdania.

Badanie przeprowadzono w dniach 3-7. sierpnia br. na 1005- osobowej, reprezentatywnej losowej próbie mieszkańców Polski powyżej 15 roku życia.(PAP)

agt/ kaj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)